přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

Wlodarczyková světovou rekordmankou

V průběhu kladivařské soutěže se posunula značka nejlepšího výkonu v této mladé disciplíně. Celkem se dnes rozdávalo sedm sad medailí.

Světový rekord v kladivu zásluhou Polky Wlodarczykové, triumfy sprinterských štafet Jamajky, keňských vytrvalců - na pětce Cheruiyotové, v maratonu Kirui, v tyči Australana Hookera, v dálce Američana Phillipse.  - to je účet sobotního večera v Berlíně. Krom Phillipse se jedná o premiérové individuální světové šampiony.

Velkým vrcholem dnešního dne nebyla tak docela mužská štafeta s ikonou mistrovství světa Boltem, ale kladivo žen, které světovým rekordem nahradilo očekávání od jamajských sprinterů. Nejen nová šampionka Anita Wlodarczyková házela daleko, ale i obě další medailistky. Polka začala zajišťovákem 74.86, ale hned v druhé sérii poslala své náčiní na značku 77.96 metru, čímž překonala dosud platné, tři roky staré maximum Taťány Lysenkové. Ruska dnes byla v soutěži, ale jejích 72.22 stačilo jen na šesté místo. Wlodarczyková poté tři pokusy vynechala a nakonec mohla v poslední sérii z jedné otočky oslavit svůj rekord i vítězství.

Za níc se strhla bitva o další medaile, i když domácí Betty Heidlerové by nakonec stačil i hod 75.10 hned z první série. Obhájkyně titulu však měla úžasnou sérii. Všechny její hody se měřily, a s výjimkou čtvrtého se také zlepšovala každým z nich. Nakonec přidala od první série celkem dva metry a 77.12 je i nový německý rekord.

Slovensko může slavit první medaili na MS. Martin Hrašnová konečně potvrdila na velké akci své papírové předpoklady a za hod 74.79 z druhé série získala bronz. Rozesmutila do tak Němku Klaasovou, která předtím třetím pokusem hodila o půl metru méně.

Štafety jen potvrdily přetrvávající sprinterskou nadvládu Jamajky. Američané to však ostrovní velmoci značně usnadnili, když ani ženský ani mužský tým nepostoupil po chybách do finále.

Vítězná kvarteta finišovala v časech 42.06 a 37.31, v případě party Mullings, Frater, Bolt, Powell jde o rekord šampionátu. Čtveřice Faceyová, Fraserová, Baileyová, Stewartová naznačila rozběhovým časem 41.88, že by mohla rozbít v čele historických tabulek nadvládu štafet NDR. Zajímavé věci se však děly za Jamajkou. Stříbro Baham (42.29) se dalo tak nějak čekat, ovšem k radosti domácího publika finišoval domácí tým na bronzové pozici v čase 42.87. "Nevím, proč jsme my čtyři dohromady tak silné, o tolik silnější, než když běžíme každá za sebe. Nedokážu to popsat," kroutila hlavou sprinterka z prvního úseku Wagnerová, kterou doplnily Möllingerová, Tschirchová a Sailerová.

Od Jamajčanů se čekalo více, ti však nemohli postavit letos třetího muže pod 10 vteřin, Yohana Blakea. Přesto zvítězili naprosto s přehledem před Trinidadem a Tobagem, jež vytvořilo národní rekord 37.62 a Velkou Británií (38.02).

Nádhernou soutěž připravili divákům tyčkaři. Na medaili bylo třeba překonat alespoň 580 cm a hned další tři skokani mají ve výsledkové listině výkon 575. Vzhledem ke zranění, které jej sužovalo, zvolil Steve Hooker opravdu vysoký základ - 585! Jenže jej napoprvé nepřekonal a Romain Mesnil ano. Australan tak neváhal a další pokusy si nechal na 590. A zde narozdíl od obou franczouských soupeřů uspěl, a tento skok mu stačil na zlato. Bronz získal za Mesnilem jeho favorizovanější krajan Renaud Lavillenie (580).

Ani pětikilometrová trať neprotrhla neúspěch etiopských běžců na MS. Nejvíce sil měla z trojice vytrvalkyň vbíhajících do poslední dvoustovky Keňanka Vivian Cheruyiotová, jež brala titul za čas 14:57.97. "Rozhodli jsme se v týmu, že nasadíme rychlé tempo, protože jmse nevěděli, jaké mají ostatní poslední kolo. Dlouho neměla Keňa zlato z 5000 m, teď přišel náš čas," radovala se šampionka. "Mám stříbro z Osaky, teď jsem jej vylepšila na zlato. Byla to týmová práce. Modlily jsme se k Bohu za zlato a on nám ho dal. Na poslední stovce jsem tlačila, tlačila a tlačila. Mám ráda rychlé závody, protože pokud nejsou rychlé, mohou se najít soupeřky, které zvládnou poslední kolo stejně rychle. Nabudilo mě zlato na 10 km Masaiové, kteá má stejného manažera jako já. Byla mojhí největší inspirací, kvůli níž jsem věřila, že mohu Defarovou porazit," rozplývala se Cheruiyotová.

Právě Meseret Defarová ještě padesát metrů před cílem vedla, znovu však ještě nabídla svůj kov jiné závodnici. Když zjistila, že nezvítězí, vypustila poslední metry a stříbro tak pověsí na krk Sylvii Jebiwott Kibetové.

Mistrem světa v dálce se stal potřetí Dwight Phillips, tentokrát za 854 cm. Ametričan se radoval již v letech 2005 a 2007, dnes ukončil nadvládu Irvinga Saladina, který si dnes připsal jen tři křížky. Stříbro patří Jihoafričanu Godrfreyi Mokoenovi za 847, bronz si v souboji Australanů vybojoval Mitchell Watt (837).

Mistrem světa v maratonu se dnes po poledni v Berlíně stal Keňan Abel Kirui. Časem 2:06:54 hodiny stanovil nový rekord šampionátu a stal se následovníkem krajana Luka Kibeta, který triumfoval před dvěma lety v Ósace, ale letos na startu nebyl. Keňský triumf umocnil druhým místem Emmanuel Mutai, jako třetí proběhl cílem těsně za Braniborskou branou Etiopan Tsegay Kebede, který zopakoval své umístění z olympijského Pekingu.

Sedmadvacetiletý Kirui vylepšil o 97 sekund rekord šampionátu Maročana Džaváda Gharíba, který se den před startem odhlásil kvůli zranění zad. Vítěz loňského Vídeňského maratonu zajistil Keni teprve třetí triumf v historii. Vůbec poprvé se tato africká velmoc radovala z prvenství v Poháru národů, k němuž přispěl ještě Robert Cheruiyot pátým místem.

"Berlín je moje město. Vždy, když sem přijedu, hodně si věřím. A když jsem uviděl cílovou pásku, pocítil jsem čirou radost," uvedl Kirui, který v roce 2006 dokončil zdejší městský maraton jako třetí a předloni druhý. Jeho osobní rekord z letošního závodu v Rotterdamu, kde byl třetí, má hodnotu 2:05:04, což jej řadí na šesté místo v historických tabulkách. "Dnešní čas není špatný, na to, že je to mistrovství světa...," dodal běžec, který v cíli předvedl vítězný taneček, jako kdyby za sebou neměl 42.195 metrů.
 
Poprvé v historii MS měl maratonský běh start i cíl mimo hlavní stadion. V ulicích německé metropole sledovaly závod statisíce diváků. Ti byli ochuzeni o start Haileho Gebrselassie, který vloni právě v Berlíně vytvořil světový rekord časem 2:03:59. Slavný etiopský vytrvalec šampionát podobně jako olympijský vítěz Samuel Wanjiru z Keni vynechal a chystá se na 20. září, kdy se poběží štědře dotovaný Berlínský maraton.

Výsledky 8. dne

Fotogalerie z osmého dne (E. Erben)

CANO4197.JPGCANO4222.JPGCANO4232.JPG
CANO4249.JPGCANO4252.JPGCANO4262.JPG
CANO4281.JPGCANO4284.JPGCANO4290.JPG
CANO4306.JPGCANO4325.JPGCANO4355.JPG
CANO4382.JPGCANO4391.JPGCANO4403.JPG
CANO4415.JPGCANO4504.JPGCANO4512.JPG
CANO4523.JPGCANO4526.JPGCANO4611.JPG

Michal Procházka, Adam Pražák, ČTK