Williamsová-Darlingová a Olsson dotáhli svou zlatou cestu do úspěšného konce

Čtvrtkařka Tonique Williamsová-Darlingová z Baham a švédský trojskokan Christian Olsson se rovným dílem podělí o milion dolarů, jackpot vypsaný pro vítěze každého z mítinků Golden League.

Seriál Zlaté ligy uzavřel šestým dílem nedělní podnik v Berlíně. Williamsová-Darlingová korunovala svou nadvládu na trati 400 metrů vítězstvím v nejlepším světovém čase sezony 49.07. Suverén trojskokanského sektoru Olsson dolétl do vzdálenosti 17.45 m, o 24 centimetrů porazil druhého v pořadí Američana Davise. Williamsová-Darlingová i Olsson mají před sebou poslední podmínku získu bohaté odměny, start ve Světovém atletickém finále v Monaku, které se koná tento víkend.

„Naštěstí jsem skočil celkem daleko a ostatní nebyli s to mě porazit,“ prohlásil Olsson po obavách z poklesu formy na sklonku sezony. Nervy na pochodu před posledním důležitým krokem k zisku jackpotu měla také Williamsová-Darlingová. „Říkala jsem si: 'Můj bože, já to snad prohraju. Byla jsem dost nervózní,“ přiznala čerstvá olympijská vítězka.

V dálkařském sektoru se naposledy v závodě pod otevřeným nebem představila první mistryně světa v této disciplíně Heike Drechslerová. Devětatřicetiletá legenda světové atletiky se před domácím publikem rozloučila výkonem 5.92 m. Bez tří centimetr o rovný metr víc skočila Taťjana Lebeděvová a z Berlína si odváží prvenství. Sedmé místo za výkon 6.21 vybojovala česká závodnice Denisa Ščerbová.

Další český zástupce byl vidět v soutěži diskařů. Libor Malina poslal náčiní do vzdálenosti 61.53 m a obsadil osmou pozici. „Sezona byla moc dlouhá, byl to poslední závod. Už jsem hodně unaven,“ uvedl pro ČTK jednatřicetiletý diskař. V závodě si nejlépe vedl litevský obr Virgilijus Alekna, který vyhrál za 68.12. Olympijskému vítězi z Atén i Sydney tentokrát nestál v cestě Maďar Fazekas, který vítězstvím při Weltklasse v Curychu Aleknu připravil o podíl na milionovém jackpotu.

Čtvrté místo z OH v Aténách zopakovala v Berlíně Nikola Brejchová. Česká oštěpařka absolvovala pouze tři pokusy, ten nejdelší měřil 62.92 m. Nižší počet hodů v soutěži vysvětlila Brejchová zdravotními důvody, v neděli ji čeká start ve finále Grand Prix v Monaku, na které šetří svá bolavá záda.

Jiří Mužík doběhl šestý na 400 m překážek v čase 49.86. Druhé prvenství v řadě za sebou na Golden League zaznamenal panamský překážkář Bayano Kamani, jemuž při neúčasti Felixe Sáncheze stačil čas 48.55.

Stříbrný medailista z olympijského desetiboje v Atlantě 1996 a bývalý překážkář Frank Busemann se v Berlíně na domácí půdě rozloučil se sportovní kariérou, posledním závodem pro devětadvacetiletého borce bylo 1500 metrů vícebojařů, ve kterém nechyběl ani olympijský šampion a světový rekordman Roman Šebrle. Busemann patnáctistovku vyhrál v čase 4:27.67, Šebrle byl o 20 vteřin pomalejší. „Chtěl jsem zkusit, kolik jsem schopen běžet, ale přepálil jsem to a navíc jsem cítil únavu z víceboje ve Villachu, takže jsem to v závěru vypustil. Atmosféra byla ale skvělá,“ komentoval Šebrle pro ČTK závod před kulisou 60.000 diváků.