přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Wariner na mítinku Zlaté ligy zastínil Powella

Čtvrtkař Jeremy Wariner pokořil v Paříži hranici 44 vteřin, sprinterka Marion Jonesová opět dominovala hladké stovce.

Bylo to velké sólo, všichni soupeři hleděli na Warinerova záda z povzdálí. Dvaadvacetiletý Američan proťal cílovou pásku v čase 43.91, čímž dal vzpomenout na kousky svého stávajícího manažera a v minulosti neporazitelného závodníka Michaela Johnsona. Jeho světový rekord 43.18 už není pro Warinera z říše fantazií. "Mám za sebou velmi dobrý trénink především v oblasti síly, což se podepsalo na mé rychlosti. Věřím, že jsem schopen dosahovat podobných výkonů v průběhu celé sezony. Vím, že v mých silách je mnohem víc," prohlásil mistr světa z loňského roku a čerstvý autor sedmého nejlepšího výkonu historie. "Nyní chci útočit na jackpot," dodal. Podíl na něm vybojuje v případě, že zvítězí alespoň ve třech z následujících čtyř mítinků. Zvítězí-li však v kompletní šestici závodů Zlaté ligy, bude jeho odměna výrazně vyšší.
Podobný cíl mají zřejmě i čtvrtkařka Sanya Richardsová, vytrvalkyně Tiruneš Dibabaová a sprinter Asafa Powell, kteří po vítězství v Oslo přdali i triumf v Paříži. Powell však přesto nebude nejspíš zcela spokojen, pakliže uvěříme jeho nedávným prohlášením, ve kterých vyhlásil útok na světový rekord. Ten mu sice nakonec nevyšel, čas 9.85 však dozajista pomalý není.
Také na stovce, tentokráte žen, se začala psát další kapitola pozoruhodného příběhu. Američanka Marion Jonesová, dříve opěvovaná megastar a později deprimovaná žena po krk namočená do dopingové aféry s laboratoří Balco, v Paříži nejspíše započala velký comeback. V závodě nenašla přemožitelku a cílová kamera jí v cíli naměřila čas 10.92.
Kvalitní výkony byly k vidění  i ve výšce žen. Hned čtyři závodnice v ní překonaly rovné dva metry. Zvítězila Ruska Jelena Slesarenková, která laťku v této výšce překonala napoprvé. Úspěšné byly nakonec i Švédka Bergqvistová, Chorvatka Vlašičová a Belgičanka Hellebautová, která tak vytvořila nový národní rekord. Naše Barbora Laláková byla výkonem 1.89 osmá.
Více se jistě čekalo od ruské tyčkařky Jeleny Isinbajevové. Ta první závod po vstupu do sezony sice vyhrála, ale výkon 4.76 nemohl uspokojit snad ani samotnou mnohonásobnou světovou rekordmanku.      
 

Adam Pražák

Vytisknout