přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

22. dubna 2010, 10:32

Vzpomínky na Juana Antonia Samaranche

Včera ve věku 89 let zemřel muž, který stál 21 let v čele olympijského hnutí. Smutek vyjádřili prezident IAAF Diack i Jan Železný, který je členem komise sportovců v rámci MOV. Přečtěte si i vzpomínku Alfonse Jucka.

„Byl jsem velmi smutný, když jsem slyšel o smrti Juana Antonia Samaranche, jehož neváhám popsat jako osobnost, která přetvořila moderní olympijské hnutí do podoby, v níž se nachází nyní,“ cituje IAAF svého prezidenta Lamina Diacka.Samaranch pracoval s ohromnou energií, inteligencí a přirozenými schopnostmi diplomata, aby vytvořil jednotné olympijské hnutí a udělal z olympijských her největší sportovní událost na světě. Avšak stejně jako na jeho jedinečnou péči o olympijské hnutí jako celek, nikdy nezapomenu ani na to, s jak hlubokým respektem a péčí Juan Antonio přistupoval k atletice. Na všech olympiádách a mistrovství světa až do Berlína 2009 sedával na tribuně a s nadšením a přehledem sledoval dění. Byl opravdovým mužem sportu a bude nám velmi chybět. Chtěl bych za IAAF vyjádřit hlubokou soustrast jeho blízkým,“ dodal Diack.


Juan Antonio Samaranch se dožil věku 89 let.

Obdobně se k Samaranchově smrti postavila i legenda světového oštěpu a v současnosti trenér Jan Železný. „Budu si ho pamatovat jako člověka, který přinesl světu moderní olympijské hry a dokázal je zpopularizovat po celém světě. Jako zakladatele komise sportovců, které mám tu čest byt členem. Měl k sportovcům velmi blízko, tak si ho pamatuji. Naposledy jsem s ním mluvil ve Vancouveru a byl jsem potěšen, že měl přesné informace o mojí trenérské práci a dokonce věděl, že můj svěřenec Petr Frydrych získal medaili na ME do 22 let. Bude světovému olympismu moc chybět," vzkázal Železný.

A do třetice přidejme pohled atletického experta Alfonze Jucka: "Měl jsem s ním možnost dvakrát uskutečnit rozhovor "one to one" v sídle MOV v Lausanne pro Slovenskou televizi, když přijímali Slovenský olympijský výbor za člena MOV a když Poprad-Tatry kandidoval na ZOH 2006. Byla to výjimečná setkání. Také jsme komunikovali před dvěma lety s jeho sekretariátem v souvislosti s možným pozváním na Zlatou tretru. Už tehdy jeho zdravotní stav příliš cestovaní neumožňoval. Samaranch byl významnou postavou světového sportu a olympismu, o podobný rozvoj se v malém u atletiky postaral Primo Nebiolo. Neměli se přitom příliš rádi, neboť oba byli typickými lídry. Samaranch výrazně zvýšil příjem financí pro MOV z prodeje televizních práv a získávání sponzor. A to ještě stále neprodával například reklamní plochy přímo na stadionu. Ty se zachovaly dodnes čisté."

Adam Pražák

Vytisknout