přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

26. října 2011, 13:25

Výzvu sportovců parlamentu podpořilo už 60 tisíc příznivců

Kampaň Hvězdy nepadají z nebe, jež si klade za cíl podpořit budoucí financování mládežnického sportu, se setkala s velkým ohlasem. Dnes organizátoři oficiálně předali výzvu předsedkyni sněmovny Miroslavě Němcové.

Okolo třiceti tisíc speciálních pohlednic dalo pořádně zabrat podatelně Parlamentu ČR, další zhruba stejný počet příznivců se zapojil do kampaně prostřednictvím internetu. Mezi signatáři jsou legendy jako Dana Zátopková, Martin Doktor, Jan Kodeš, Imrich Bugár, Tomáš Dvořák,  Milena Hübnerová-Rezková ad. i hvězdy současnosti Barbora Špotáková, Petra Kvitová, Ondřej Synek, Lukáš Bauer či Miroslava Knapková. Taková je průběžná bilance akce Hvězdy nepadají z nebe, která spojila v jeden šik všechny sportovní svazy i organizace z celé České republiky 

Ve hře je budoucí financování tuzemského sportu, nad nímž v souvislosti s chystaným zákonem o zdanění loterijních společností visí velký otazník. Jejich dřívější odvody na veřejně prospěšné účely spolkne státní rozpočet a návrh zákona zatím neobsahuje žádnou záruku, že získané prostředky doputují k původním příjemcům, jimiž jsou vedle sportovních organizací třeba zástupci kultury či neziskového sektoru. Dohromady jde asi o osm miliard korun, z nichž čtvrtina šla na sport.

„Pokud by tyto prostředky nebyly, nepostihne to ani tak vrcholové sportovce, jako především mládežnické kategorie. A vzhledem k tomu, že u této věkové skupiny hrají roli i sociální aspekty, obávám se, že by se to  státu do pár let zle vrátilo. Už teď se prostředky ze státního rozpočtu rok od roku snižují,“ prohlásil na dnešním tiskovém brífinku Jan Železný a připomněl, že většina stran měla ve svých volebních programech podporu sportu. „Nyní se ukáže, jak to kdo myslel vážně,“ podotkl trojnásobný olympijský vítěz a úspěšný trenér.

Podpořit kampaň přišla osobně i Věra Čáslavská. „Zrovna jsem se vrátila z Japonska a ověřila jsem si, že sport je v současnosti nejlepší reklamou pro stát. Podle toho by se k němu měl chovat,“ myslí si legendární gymnastka, která spolu s Železným vyrazila předat text výzvy (její znění najdete na www.hvezdynepadajiznebe.cz) předsedkyni sněmovny Miroslavě Němcové.

Doprovod jim vedle zástupců iniciativy dělal i další z olympijských vítězů Jiří Šlégr, který je v současnosti poslancem. „Vstupoval jsem do politiky právě proto, aby se sportu někdo na půdě sněmovny věnoval. Proto má akce moji plnou podporu,“ prohlásil bývalý hokejista.

Adam Pražák

Vytisknout