přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

8. dubna 2010, 14:46

Výzva pro středoškoláky: Juniorský maraton

Včera odstartovala v Plzni semifinálová kola Garnier juniorského maratonu, nejlepší středoškolské týmy z celé republiky se posléze poměří v Praze při květnovém maratonu.

Myšlenka juniorského maratonu se zrodila v roce 1997 v hlavě olympijského vítěze ze Soulu Gelinda Bordina a od té doby se v České republice rozrostla do akce velkých rozměrů, jíž se každoročně zúčastňuje okolo 2000 studentů středních škol. Závodí smíšené týmy deseti běžců a běžkyň, kteří si podělí maratonskou trať na čtyřkilometrové úseky, na posledního z nich pak čeká zbylých 6195 m. Podmínkou je, že v každém týmu musí být alespoň tři dívky. Soutěž organizuje společnost Prague international marathon (PIM), která stojí za pražským běžeckým seriálem, jehož nejznámějšími díly jsou jarní půlmaraton a maraton a zářijová Grand Prix.

„Juniorský maraton je však mezi našimi akcemi výjimečný, neboť jako jediný probíhá v podstatě celoročně. V první etapě si školy od listopadu do dubna samy dělají svá interní kola, na nichž vznikají týmy pro semifinále, kterých organizujeme celkem 14 po celé zemi. Z nich vzejde nejlepších 25 týmů, které pak mají možnost postavit se na start po boku elitních běžců při květnovém maratonu a prožít si tak bezprostředně atmosféru velkého finále,“ říká koordinátor projektu Tomáš Mirovský s tím, že v zápolení těch nejlepší jde už i o skutečně kvalitní sportovní výkony. „Vloni dobíhal člen vítězné štafety na tuším 27. místě celkového pořadí maratonu, většina pak stlačí čas pod 3:30 hod,“ dodal Mirovský.

Juniorský maraton nese podtitul Běh pro Evropu, což je jedním z důvodů, proč jej podporuje i Zastoupení Evropské komise v ČR. „Důležité je samozřejmě i to, že jde o soutěž pro mladé neprofesionály. A nedávno nám mimoděk přibyl i další motiv: ze studie Evropské komise, která studovala přístup občanů členských zemí ke sportování, vzešli Češi jako jedni z nejlínější. Snad se to i akcemi tohoto typu podaří do budoucna změnit,“ prohlásil mluvčí Zastoupení EK Martin Stašek.

Že by jeho naděje mohly najít živnou půdu, potvrzuje příklad z praxe, který přidal učitel tělesné výchovy Jaroslav Tomeš z pražského gymnázia Jana Nerudy. „Nejtěžší je doopravdy studenty k běhu přilákat, ale tuhle mě samotného překvapili svým aktivním přístupem, když za mnou přišli, že by se mohlo udělat školní kolo při ředitelském volnu. Díky tomu jsme našli opravdu ten nejlepší tým a vyhráli pražské kolo. Někteří ze studentů a pozdějších absolventů pak sami začali běhat a zúčastňují se závodů. Je tedy vidět, že akce tohoto typu dokáže studenty k pohybu přilákat,“ prohlásil Tomeš.

Letošní ročník je též provázaný s charitativní akcí ve prospěch Centra Paraple, které pomáhá lidem s ochrnutím. O propojení se postará ultramaratonec Miloš Škorpil, který hodlá proběhnout křížem krážem celou republikou. Na cestě je od včerejška a denně má v plánu uběhnout 25 až 70 km tak, aby vždy dorazil do míst, kde bude právě probíhat některé ze semifinálových kol juniorského maratonu. Celkem by takto měl naběhat alespoň 1308 km, přičemž za každý kilometr odvede na konto Centra Paraple 1 Kč. Každý má přitom možnost ho podpořit a to buď tím, že se k němu přidá, nebo poskytne centru finanční dar.

Nad Garnier juniorským maratonem převzalo záštitu ministerstvo zdravotnictví, které ve spolupráci s firmou Durex, vyrábějící kondomy, hodlá v doprovodném programu šířit zásady bezpečného sexu. Pomoci k tomu mají maskoti  s příznačným jménem Spermoni. 

Adam Pražák

Vytisknout