Vytrvalecký prolog mítinku v Eugene byl plný rekordů

sobota 4. června 2011
V předvečer závodu Diamantové ligy překonal Keňan Mosop světová maxima na 25 000 a 30 000 metrů. Brit Farah pokořil evropský rekord na dráhové desítce.

Stadion v zámořském Eugene byl svědkem excelentních běžeckých představení, při nichž se houfně přepisovaly tabulky. Autorem nejvyzdvihovanějšího počinu byl Keňan Moses Mosop, který v závodě na 30 000 metrů zdolal hned dva světové rekordy, neboť nejlepší v historii byl  i jeho oficiálně změřený mezičas na 25 000 metrů. Bronzový medailista z desítky na MS 2005 jím proběhl v čase 1:12:25.4, v cíli celé tratě mu změřili 1:26:47.04, čímž dosavadní maximum, které měl od roku 1981 v držení Japonec Tošihiko Seko, překonal o více než dvě minuty.

Moses Mosop

Mosop, stejně jako jeho soupeři, využil služeb vodiče Nigusse Toly z Etiopie a první desítkou probíhal v čase 29:19. V polovině trati pak zvýšil tempo a jediný, kdo mu stačil, byl jeho krajan Stephen Kibet, který byl také první na metě 15 km (43:56). Všechny další mezičasy patřily stále svěžímu Mosopovi. Na dvacítce byl za 58.02, což je nejlepší čas pro tuto vzdálenost, který byl kdy dosažen na americkém území. A ani v závěrečné třetině jeho tempo nepolevilo. Zvládl ji za 28:45 min, přičemž posledním okruhem prolétl za 63.2 s. „Myslím, že během roku by mohl být schopen zvládnout každou desítku maratonu pod 29 minut, což odpovídá cílovému času okolo 2:02 hod,“ prohlásil jeho italský kouč Renato Canova.

Další vynikající výkon přinesl závod na 10 000 metrů, v němž britský vytrvalec Mohammed Farah předčil favorizované Afričany a navíc časem 26:46.57 překonal o téměř šest sekund dvanáct let staré maximum Belgičana Mohammeda Mourhita. Druhého muže pořadí, Etiopana Imane Mergu, porazil o 78 setin. "Chci medaili z mistrovství světa a tohle ukazuje, že když budu pořád tvrdě trénovat, tak mám šanci," uvedl rodák ze somálského Mogadiša Farah, jenž od února trénuje v Oregonu pod vedením nového kouče Alberta Salazara. "Věděl jsem, že se můžu o rekord pokusit," dodal muž, jenž na loňském mistrovství Evropy v Barceloně získal vítězný double na tratích 5000 a 10 000 metrů. Osobní rekord na desítce si v pátek zlepšil o téměř tři čtvrtě minuty.

Jediný páteční závod započítávaný do Diamantové ligy, 5000 metrů žen, vyhrála v čase 14:33.96 mistryně světa Vivian Cheruiyotová z Keni. Krajanku Linet Masaiovou, světovou šampionku na dvojnásobné trati, porazila o více než dvě sekundy. Ze závodu se odhlásila světová rekordmanka Tiruneš Dibabaová z Etiopie, o níž je podezření na únavovou zlomeninu holenní kosti pravé nohy.

Čtvrtý díl Diamantové ligy pokračuje v Eugene v sobotu mimo jiné za účasti české oštěpařky Barbory ŠpotákovéZuzany Hejnové.