Vytrvalci z AK Kroměříž osmí na PMEZ

středa 23. listopadu 2011
Družstvo běžců AK Kroměříž obsadilo v neděli osmé místo na 44. ročníku Poháru mistrů evropských zemí družstev v krosu.

Oddíl AK Kroměříž reprezentovali v Istanbulu Pavel Faschingbauer, David Gerych , Martin Frei, Jan Kreisinger, Zdeněk Medlík a Róbert Štefko. Cílem výpravy bylo pokusit se zlepšit loňské 7. místo ze španělského Cácerés.

Pořadatelé připravili pro běžce desetikilometrovou trať složenou z pěti dvoukilometrových okruhů, situovanou v parku za městskými hradbami, bohužel v těsném sousedství frekventované silnice vedoucí podél Marmarského moře. Běželo se za chladného počasí, které bylo umocněno deštěm se sněhem.

Závod byl rozběhnut tradičně v ostrém tempu a v průběhu 1. kola se vytvořila asi dvacetičlenná vedoucí skupina, v níž udávali prim Španělé, Italové, Francouzi a Turci. Naši běžci měli  pomalejší start a postupně se prodírali startovním polem kupředu. V předposledním 4. kole přišel očekávaný nástup španělských běžců, kterým definitivně roztrhali vedoucí skupinu. Nejvíce byli vidět Alberto Garcia, s nímž vydržel držet krok pouze jeho oddílový kolega Hyad Lamdasemm a Ital Gabriele De Nard, ale i oni nakonec v průběhu posledního kola Garciově tempu podlehli.

Z našich borců si nejlépe vedl Jan Kreisinger, který se postupně propracoval na konečné 33. místo z celkem 109 běžců. Druhý z kroměřížských běžců doběhl na 40. místě David Gerych, třetí byl  zkušený Róbert Štefko na 41.místě a čtvrtý Pavel Faschingbauer obsadil 49. místo. Mílař Zdeněk Medlík doběhl při své premiéře v dresu AK Kroměříž na 51. místě a Martin Frei obsadil celkové 64. místo.

Do celkového pořadí týmů se započítávalo umístění prvních čtyřech běžců a se součtem 163 bodů obsadili běžci AK Kroměříž 8.místo, což je o jednu příčku horší výsledek než před rokem.

Na start se letos postavilo 19 týmů včetně pět let neporaženého obhájce trofeje C.A. Adidas. Dále se závodu zúčastnili týmy z Anglie, Belgie, Dánska, Francie, Itálie, Irska, Islandu, Lucemburska, Nizozemí, Norska, Portugalska, Slovenska, Srbska, Švédska, Švýcarska a dva domácí turecké týmy.