přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

17. října 2010, 21:07

Vysvobozený chilský horník dostal pozvánku na newyorský maraton

Prezidentku organizačního výboru jednoho z největšího maratonů světa zaujal příběh Edisona Peni, který si krátil úmorné čekání na vysvobození ze závalu pravidelným běháním.

Mezi 33 havíři, kteří v Chile čekali dlouhých šedesát devět dní v zavaleném dole, než je osvobodili záchranáři, byl jeden, jemuž se přezdívalo Běžec. Důvod?  S depresivní situací spojenou s uvězněním pod zemí bojoval za pomoci pravidelných kondičních běhů.  Jmenuje se Edison Peňa, je mu 34 let a denně si v chodbách dolu ordinoval průměrně desetikilometrovou vzdálenost za doprovodu songů Elvise  Presleyho.
 
Mezi ty, na které jeho příběh zapůsobil, se zařadila i Marry Wittenbergová, jež je ředitelkou newyorského maratonu. Přes média se nechala slyšet, že by Peňu ráda viděla coby hosta závodu, který se pod americkými mrakodrapy koná 7. listopadu. „Maraton je o srdci, vůli, naději a překonávání překážek. To vše pan Peňa a jeho kolegové prokázali v obrovské míře a v podmínkách, které si my ostatní nemůžeme ani představit,“ vysvětlila motivaci, která ji k pozvání vedla s tím, že Peňa si bude moci vybrat, zda by se chtěl slavného maratonu zúčastnit jako běžec či jen „pouhý“ divák.   

Jak se pozvaný Chilan k nabídce postaví, zatím není známo, neboť se Wittenbergové a jejímu týmu ještě nepodařilo s havířem spojit. V pátek byl totiž mezi prvními třemi horníky, které propustili z nemocnice, kde se zkoumal jejich zdravotní stav.  

Adam Pražák

Vytisknout