Vystoupení české atletiky na HMS 2004 bylo úspěšné

čtvrtek 11. března 2004
10. halového mistrovství světa v Budapešti se zúčastnil rekordní počet 763 atletů a atletek ze 150 zemí světa.

Na šampionátu byly překonány světové rekordy ve čtyřech disciplínách, dále 16 kontinentálních rekordů (včetně evropského rekordu Romana Šebrleho), 7 rekordů halového MS a 88 národních rekordů. Česká výprava zahrnovala 11 atletů a získala tři medaile. Zlato vybojoval Roman Šebrle v sedmiboji, stříbro tyčkař Adam Ptáček a bronz výškař Jaroslav Bába. V hodnocení národů se Česká republika umístila na 8. místě podle získaných medailí a s 21 body na 14. místě podle získaných bodů. Ve srovnání s halovým MS 2003 a posledním obdobím zaznamenala česká atletická reprezentace vzestup výslednosti. V medailových pozicích jsme předstihli takové giganty, jakými jsou Velká Británie (2 medaile), Německo, Francie (1 medaile) či Polsko, Španělsko a Itálie (bez medaile)!

Také v počtu bodů jsme předstihli Itálii (12 bodů), Čínu (15), Řecko (20), Francii (20) a udrželi jsme krok s Kubou (21), Německem (22), Španělskem (25), Polskem (27) a Velkou Británií (27).

Z našich závodníků byl ve vynikající formě Roman Šebrle, který vedle vítězství vytvořil český a evropský rekord a jen 3 sekundy jej dělily od světového rekordu. Jeho výkon byl dle maďarských bodovacích tabulek nejhodnotnějším mužským výkonem mistrovství. Adam Ptáček po méně vydařené halové sezóně závodil ve velkém stylu, dvakrát skočil 5.70 (nejlepší výkon sezony). Vinou křečí ve finále při pokusech na výšce 5.80 nemohl v závěru soutěže plnohodnotně závodit. V průběhu obou soutěží (kvalifikace a finále) Ptáček skočil osmkrát svoji výšku na první pokus a jen jednou opravoval (v kvalifikaci na 5.30 m). Konečně tak zúročil naděje, které do něho vkládáme. Jaroslav Bába se po loňském raketovém startu mezi světovou špičku v ní letos definitivně zabydlel. Na HMS odjížděl v sympatické (ale o to těžší) pozici světové dvojky. Samotná soutěž byla velmi těžká. V kvalifikaci soutěže ze 17 startujících mělo 14 závodníků osobní rekord vyšší než 2.30 m a 6 závodníků vyšší než 2.34 m! Finálová soutěž byla neustále přerušována a negativně ovlivňována souběžně probíhajícími soutěžemi dálkařského mužského finále, finále tyčky žen, kvalifikacemi koule mužů, semifinálovými a finálovým během mužských překážek, sérií vyhlašování či mimořádně nepříznivým zvyšováním (2.20-2.25-2.29). Divíme se ještě, že tak nabité startovní pole se spokojilo s medailovou výškou 225 cm? Jaroslav Bába v této soutěži významně uspěl!

Výslednost dalších českých závodníků v soutěžích HMS 2004 negativně ovlivnil těžký postupový klíč, kdy z kvalifikací postupovalo do finále jen 8 závodníků. Při dvanácti atletech v soutěžích v poli, eventuelně šestnácti atletech v bězích, by postoupili ještě Denisa Ščerbová, Michal Šneberger a Andrea Šuldesová. Zvláštní kapitolou je start a výsledek našich mladých nadějí. Již nominace na HMS nám při velmi náročných limitech přinesla určité uspokojení. Startovali tři úplní nováčci HMS (Ščerbová, Baďurová, Martincová) a tři závodníci nastupující generace (Bába, Ptáček, Šneberger), což je více než polovina výpravy! A výsledek této šestice je více než uspokojivý. „Můžeme tak konstatovat, že vystoupení české atletické reprezentace na halovém mistrovství světa v Budapešti bylo úspěšné,“ uzavřel hodnocení šéftrenér ČAS Václav Fišer.