přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

4. května 2011, 11:59

Výstava připomíná půlstoleté jubileum Tretry

Zlatá tretra slaví padesátiny. Jedinečné momenty a nejvýznamnější osobnosti slavného českého mítinku připomíná retrospektivní výstava v Ostravském muzeu.

 „Podařilo se nám dát dohromady ojedinělou kolekci fotografií, které zobrazují historii závodu i jeho současnost. Lidé si mohou prohlédnout i snímek Joe Klamara z roku 2010. Dokonale zachytil emoce a úsilí, které do závodů dává Usain Bolt. Fotografie v tom roce vyhrála Czech Press Photo,“ říká jeden z organizátorů Zlaté Tretry Oldřich Zvolánek. Kromě více než stovky fotografií návštěvníci výstavy uvidí téměř 120 reprodukcí dobových článků. Nechybějí ani původní startovní a výsledkové listiny. Expozice zachycuje, jak se v průběhu času měnily trofeje pro vítěze – od „granátového éčka“ až po současnou zlacenou křišťálovou tretru.

Porovnání minulosti se současností nabídnou i další exponáty. Svůj dřevěný oštěp zapůjčila Dana Zátopková. Oštěp Jana Železného, kterým v roce 1996 vytvořil 98.48 metrů dlouhý dosud nepřekonaný světový rekord, je pak důkazem technického a materiálového pokroku. Podobný kontrast nabídne i pohled na tretry slavných běžců Emila Zátopka a Usaina Bolta, ačkoli zvolili různé disciplíny. Mezi cenné artefakty patří i originální dres Táni Kocembové-Netoličkové. Retrospektivní výstavu 50 let Zlaté trety v Ostravském muzeu, která potrvá do 5. června, doprovodíod 13. do 31. 5. expozice velkoformátových fotografií v OC Futurum.

Historie Zlaté tretry fakticky odstartovala v roce 1961, kdy se v Ostravě poprvé konaly Mezinárodní běžecké závody VŽKG. Z nesmělých pokusů vzešla postupem let stálice mezi vrcholnými světovými atletickými událostmi.  Na top úroveň závod přivedl Jan Slanina společně s Českou sportovní a TK Plus Prostějov. Za padesát let existence Zlaté tretry se publiku v Ostravě představila kompletní česká atletická špička. Diváci si užili i výkony velkých světových hvězd. Atmosféru závodů na severu Moravy si vychutnali kubánský osmistovkař Alberto Juantorena, polská sprinterka Irena Szewinská, fenomenální mozambická středotraťařka Maria Mutolaová, nezdolný keňský Dán Wilson Kipketer, úžasný Maročan El Guerrouj, a v posledních letech dva miláčci publika Dayron Robles a především Usain Bolt.

Materiál organizátorů

Fotogalerie z výstavy (foto: Aleš Gräf, www.graf.cz):