přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

10. srpna 2004, 08:21

Vysoké ambice české výškařské školy na OH

Ve velkém očekávání je česká atletika před soutěží výškařů na olympijských hrách v Aténách.

Role světové výškařské velmoci v olympijském roce patří České republice už podle pohledu do statistik. Dvanáctkrát se letos pod otevřeným nebem výškaři přenesli přes 2.33 m, z toho pětkrát tohoto výkonu dosáhl český závodník. Trojice borců v dresu ČR by měla patřit k ozdobám olympijské soutěže mužů.

Nabitý závodní program uzavřel Svatoslav Ton tuto sobotu při extraligovém kole na Julisce. Pro celek pražské Dukly získal plný počet bodů za vítězství před Jaroslavem Bábou výkonem 2.26 m. „Je to super, s výkonem naprostá spokojenost. Byl to už asi desátý závod v sérii, a dneska jsem zaskákal ze všech nejlíp,“ radoval se po závodě Ton, ačkoli v poslední době může být zvyklý na výkony na hranici 2.30 metru. „Letos jsem totiž šel poprvé ze sedmi kroků, což jsem si dobře vyzkoušel na olympiádu. Doteď jsem se rozbíhal jen z pěti kroků, takže jsem to bral víc silou. Sedmikrokovým rozběhem získám větší rychlost, kterou určitě potřebuju,“ vysvětlil a doplnil: „prodloužil jsem to záměrně, pokud do rozběhu nepřidám něco, co tam nepatří, bude to ideální. Mám pro to cit, takže si tuhle změnu můžu dovolit.“ Pětadvacetiletý Ton se do povědomí atletické veřejnosti zapsal už před osmi lety, kdy ze světového šampionátu juniorů přivezl stříbrnou medaili. O rok později už startoval na halovém mistrovství světa. Nejlepšího umístění mezi seniory dosáhl na ME 2002 v Mnichově, kde skončil šestý. Před šesti týdny při mistrovství republiky v Plzni si vytvořil vynikající osobní rekord 2.33 m.

Stejný počin předvedl na domácím šampionátu Tonův oddílový kolega Tomáš Janků, nejzkušenější z tria českých olympioniků. Bronzového muže z halového ME 1998 zastihla tři týdny před odletem do dějiště olympijských her nepříjemná zdravotní peripetie. Z mítinku ve Stockholmu se Janků vrátil s pneumatoraxem pravé plíce, několik dní pak strávil v nemocnici. „Myslím, že už je to naprosto v pořádku,“ uvedl český výškař k situaci v těchto dnech, „ve středu jsem začal klusat, teď je třeba jenom dohnat handicap těla, dostat se do takové fyzické pohody, v jaké jsem byl předtím.“ Po více než týdenním výpadku se Janků vrací k normálnímu tréninku pozvolna, po dvouhodinové zátěži je schopný spát třeba čtrnáct hodin. Do olympijské kvalifikace v Aténách nastoupí výškaři hned úvodní den atletické části Her, v pátek 20. srpna. „O svých zdravotních problémech teď už nepřemýšlím, beru to tak, že jsem měl deset dní odpočinku,“ usmál se Tomáš Janků.

Nejmladší z trojice českých výškařů Jaroslav Bába bude v Aténách navazovat na bronz z letošního MS pod střechou v Budapešti. Vítkovického mladíka (19) čeká v řecké metropoli čtvrtá vrcholná světová akce v řadě. Svou seniorskou kariéru zahájil na halovém MS 2003, pak startoval na světovém šampionátu v Paříži, na obou soutěžích coby osmnáctiletý junior dokázal postoupit do finále. Loni v červenci se stal juniorským mistrem Evropy. Poslední dny před odletem na svou první olympiádu bude Bába trávit v Tatrách, chce si tam odpočinout a pobýt na čerstvém vzduchu. Přítomnost dalších dvou krajanů v olympijské soutěži má pro svěřence Aleše Dudy velký význam: „Samozřejmě je to výborné, doufám, že budu v kvalifikační skupině ještě z některým z kluků. Snad se do finále dostaneme všichni,“ upozornil na sílu současné české výšky.  

Tomáš Klement

Vytisknout