Vysoká kvalita „trials“ v čele s Gatlinem

pondělí 29. června 2015
Šampionát USA, který slouží rovněž jako nekompromisní kvalifikace na vrcholné akce, opět přinesl řadu výtečných výkonů a s menšími výjimkami zastínil i výsledky z mistrovství karibských sprinterských velmocí.

Co jiného svědčí o úrovni „USATF Championships“, který hostil Eugene, než množství světových výkonů roku. O ten nejzářivější se postaral na dvoustovce Justin Gatlin, když triumfoval za 19.57 vteřiny (vítr +0.4 m/s), což je jedenáctý nejrychlejší čas všech dob. Z hladkých sprintů se ještě poroučel letošní „WL“ na stovce žen zásluhou semifinálového času English Gardnerové 10.79 s (ve finále pak podlehla Bowieové, která běžela 10.81); stejného času ovšem dosáhla Veronica Campbell-Brownová v Kingstonu. Čtvrtkařka Francena Mc Corroryová při boji o osmičku sice předvedla 49.85, jenže pak ve finále běžela o vteřinu pomaleji a skončila až čtvrtá, když triumfovala favorizovaná Felixová s 50.19.

Oba překážkové sprinty mají po prodlouženém víkendu nové lídry: Na stovce se jmenuje Sharika Nelvisová (český fanoušek si ji dobře pamatuje ostravské Tretry) a její čas z kvalifikačního kola je 12.34 s; ve finále však byla až třetí za vítěznou a o poznání zkušenější Harper Nelsonovou. Na stodesítce se prezentoval David Oliver kvalitním časem 13.04, jenže v Kingstonu byl Omar McLeod o sedm setin sekundy rychlejší a jako první v sezóně tedy s 12.97 zaznamenal čas pod 13 vteřin.

Také techniky se nenechaly zahanbit. O posun značky „WL“ výš se postarala Jennifer Suhrová, která ve spolupráci s tyčí překonala 4.82 metru. O kus dál ji zase je zase pošťouchla Tianna Bartolettaová skokem 7.12 m dlouhým. Výrazný posun zaznamenal desetiboj zásluhou Treye Hardee, jenž složil 8725 bodů.

V dalších disciplínách k výkonu roku příliš nechybělo: třeba stýplařka Ema Coburnová od něj zůstala o půl vteřiny (přesně 51 setin) poté, co se na trati zdržela 9:15.59 minuty; Shamier Littleová sama se sebou prohrála na čtvrtce překážek o devět setin – 53.83 nyní vs. 53.74 před dvěma týdny při NCAA. Jinde to už bylo poněkud dál od čela tabulek, přesto šlo výtečné výkony, řeč je kupříkladu o výšce Erica Kynarda (2.37 m), dálce Marquise Dendyho (8.39, s větrem 8.68), nebo kouli Joe Kovacse (21.84).

Výsledky šampionátů: USATF, JAAA

Michal Procházka, foto: graf.cz