přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Vyšla předvánoční ATLETIKA

Do stánků i schránek předplatitelů míří aktuální číslo specializovaného atletického měsíčníku. Co v něm najdete?

Hned několik článků prosincové ATLETIKY se váže k bilanci končícího roku.

K dění na domácích stadionech se vracejí argumenty podložené žebříčky statistika Luďka Follprechta.Tomáš Klement se zase zaobíral, jak letošní sezona podepsala na suverenitě některých světových atletů. Dobrým doplňkem k tomu mohou být tabulky venkovní sezony, které najdete v příloze. 

V Monaku proběhlo Gala, při kterém se vyhlašovali světoví Atleti roku, tak jak je určila anketa IAAF. Stali se jimi jamajský sprinter Usain Bolt a ruská tyčkařka Jelena Isinbajevová, nicméně výraznou stopu na slavnostním večeru zanechaly i dvě zástupkyně české atletiky. Oštěpařka Barbora Špotáková přebírala spolu s etiopskou běžkyní Tiruneš Dibabaovou ocenění za výkon roku (obě jsou autorkami světových rekordů) a Jarmila Kratochvílová korunovala Objev roku Pamelu Jelimovou. Na místě byl fotograf Jan Zmek, který pro vás celou událost zdokumentoval. 

České zástupkyně na monackém galavečeru spolu s Jelimovou se následně přesunuly i do Prahy, kde Keňanka ohlásila pokus o rekord na 1000 m při nadcházejícím halovém Mítinku světových rekordmanů v pražské Sazka areně. Tak trochu pikantní na celé věci je, že Jelimová je současně nejvážnější kandidátkou na pokoření nejdéle platného maxima v atletické historii, které Kratochvílová ustavila v běhu na 800 m před více než 25 lety v Mnichově. Téma viselo na tiskové konferenci ve vzduchu, a tak jsme se na něj pochopitelně přeptali.

Ke světovým rekordům se váže i článek Michala Osoby o hledání hranic lidských možností. Zabývá se v poslední době populárními studiemi, které se ve světle výkonů Usaina Bolta a Haile Gebrselassieho snaží určit, kam až by se mohly jejich světové rekordy posunout. Mnohdy přitom používají věru neotřelé argumenty.

Pod názvem Smlouva s ďáblem se faustovským dialogem s MUDr. Petrem Brandejským snaží Karel Bláha zodpovědět otázku, jak se dá snoubit vrcholový sport se zdravím. Záznam jejich úvah si přečtěte v rubrice Názor.

Pro fanoušky metodiky jsme přichystali jednak další díl seriálu ke kondici, který připravuje kolektiv autorů kolem Jana Cacka, jednak dvojici kinogramů. Ludvík Svoboda a Rudolf Černý v nich popisují výkony svých svěřenců Petra Svobody, resp. Barbory Špotákové z letošního Memoriálu Josefa Odložila.

Je toho však ještě mnohem více, čím si ve společnosti ATLETIKY můžete zpestřit konec starého a začátek nového roku. Snad přispěje k pohodové atmosféře nejvyhlíženějších svátků roku.

Adam Pražák

Vytisknout