přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

19. května 2009, 14:27

Vyšla kniha o Špotákové

Autorizovaná monografie Barbory Špotákové z pera spisovatele Petra Čermáka se dnes dočkala oficiálního křtu. Role kmotrů se zhostili Jan Železný a zpěvačka Monika Absolonová.

Petr Čermák má na svém kontě již několik knižních portrétů známých osobností, mezi kterými nechybí ani trojnásobný mistr světa v desetiboji Tomáš Dvořák, jehož monografie pod názvem „Tomáš Lví srdce“ vyšla předloni. Tentokrát se zaměřil na Barboru Špotákovou. Proč? „Je to výjimečná, avantgardní žena, nový lidský fenomén z pohledu sportovního, ale i společenského. Její olympijský příběh má podobnou sílu jako ten, který se pojil s Věrou Čáslavskou v roce 1968,“ vysvětlil Čermák své pohnutky, proč Barboru po olympiádě oslovil.

 

A nebyl sám, podobnou myšlenku mělo hned několik autorů. „Zpočátku se mi to vůbec nelíbilo. Chtějí o mě napsat knihu? Proč teď? Jako kdybych snad  už skončila... Ale pak jsem si uvědomila, že olympiáda a příběh toho zlata skutečně cosi uzavřely,“ prohlásila  Špotáková, podle které nově vzniklá knížka vypráví, jak se skládala  mozaika, jež vyústila v památný večer 21. srpna 2008. Sama olympijská vítězka se na vzniku knihy podílela. „Absolvovali jsme asi deset společných hodinových sezení,“ doplnila. 

Dnes se publikace s názvem „Bára“, jíž vydalo nakladatelství Imagination of people, dočkala oficiálního křtu. Spolu se světovou rekordmankou se ho zúčastnili v roli kmotrů Jan Železný a Monika Absolonová. „Možná vám toto spojení není jasné, ale já chtěla vedle Honzy nějakou krásnou ženu, která je mi blízká a je nějak spojená s kulturou,“  vysvětlila Špotáková, která jinak finišuje s přípravou na závodní sezonu a také na poslední státnice na České zemědělské univerzitě.

Příprava probíhala velmi dobře, až poslední týden mě stejně jako vloni začala bolet achilovka, čímž mi asi tělo dalo signál, abych ubrala. Ale hodí se mi to, aspoň se teď můžu učit,“ smála se Špotáková, kterou čekají zkoušky příští pondělí a  na Memoriálu Ludvíka Daňka o den později tak může nastupovat s novým akademickým titulem. „To už bych snad  měla být úplně v pořádku. Už se těším, jak budou říkat – ke třetímu pokusu se připraví inženýrka Špotáková,“ smála se v dobrém rozmaru.

Podle tréninkových ukazatelů by na tom prý měla být minimálně na stejné úrovni jako vloni. „Ale plně to ukážou až závody. Navíc nejvíc to musí klapnout v srpnu při mistrovství světa a to je ještě skoro tři měsíce, které musím vydržet zdravá. A pak musím mít stejné štěstí jako vloni. Jsem si jistá, že Ruska Abakumovová dělá všechno proto, aby mi oplatila, že jsem jí posledním hodem připravila o olympijské vítězství,“ uvědomuje se Špotáková, nyní již mimojiné „memoárová hrdinka“.    

Adam Pražák

Vytisknout