přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

Výškařská elita potáhne Moravou

O víkendu startuje dvoudílná Moravská výškařská tour plná špičkových výškařů. O kvalitní předkrm se už ve čtvrtek postará Ostravská laťka.

Čekání fanoušků na špičkové atletické podniky nové halové sezony se blíží ke konci. Na Moravě se během týdne uskuteční hned tři specializované výškařské mítinky s kvalitní mezinárodní účastí.

Jako první se zaplní sektory v Ostravě při 6. ročníku tamní laťky. Předběžná startovní listina mužů slibuje možný útok na rekord mítinku, který tu od roku 2007 drží výkonem 232 cm Tomáš Janků, a jenž by se mohl ocitnout v ohrožení díky souboji české jedničky Jaroslava Báby se soky z postsovětských republik. Největší věhlas se váže k tak trochu nevyzpytatelnému Andreji Těrešinovi z Ruska, který se může pochlubit stříbrnou medailí z HMS 2006 v Moskvě a vynikajícím osobním rekordem z haly 236 cm. Kvalitní maximum ze závodů „pod střechou“ má i třicetiletý Ukrajinec Viktor Šapoval, který skočil vloni koncem ledna v Záporoží 233 cm. Trojlístek bojarů z Východu uzavírá mladý Sergej Mudrov, který na podzim posunul juniorský národní rekord na 230 cm.  


Jaroslav Bába při HMS ve Valencii, foto: www.graf.cz

Ženská startovka je opřena především o elitní trio domácích závodnic. Stále však není jisté, zda nedojde na zúžení na duo, neboť Romana Dubnova, pro níž by to byl první start od zranění na olympijských hrách, se o své účasti rozhodne s definitivní platností až v den závodu. „Přes vánoce jsem hodně marodila se zánětem mandlí a deset dní jsem brala antibiotika a v podstatě netrénovala. Nemohli jsme proto naskákat techniku, jak bych byla bývala potřebovala. A protože ani noha, kterou jsem si poranila při olympiádě, není ještě úplně stoprocentní, hodně váhám s každým startem. Takže co se týče Ostravské laťky asi uvidím podle toho, jak se budu aktuálně cítit ve čtvrtek,“ prohlásila 31letá závodnice Vítkovic s osobním rekordem 196 cm.

Obdobnou zdravotní anabázi si v období technických tréninků prodělala i její kolegyně z reprezentace Iva Straková, která rozšířila svoji obsáhlou sbírku obtíží, jež jí během kariéry postihly, o problémy s klenbou na odrazové noze a vyvrknutý kotník na švihovce. Na rozdíl od Dubnové však o svém startu v Ostravě nepochybuje. „Mám už snad za život něco naskákáno, a tak by technika tolik chybět nemusela. Důležité je, že mám za sebou dobrou kondiční přípravu,“ libuje si Straková, kterou nově na Olympu připravuje trenér mj. tyčkařky Jiřiny Ptáčníkové Nikolaj Goroškov. „Není sice ryzí výškařský trenér, ale možná právě kvůli tomu vidí mé skoky z jiného úhlu a dokáže odhalit některé chyby, o nichž jsme ani nevěděla, že je dělám,“ říká Straková s tím, že půjde-li vše dobře, chtěla by už v Ostravě zatočit na limit pro HMS, který má v případě ženské výšky hodnotu 192 cm. 


Iva Straková v Hustopečích, foto: www.graf.cz

Tatáž meta by měla být v hledáčku i národní halové rekordmanky Barbory Lalákové, která se od zranění v roce 2008 snaží vrátit na dřívější výkonnost, s níž atakovala dvoumetrovou hranici. Před úvodním závodem sezony působí osmaadvacetiletá atletka USK Praha optimisticky. „Po dlouhé době jsem zdravá a těším se na první závody. Svoji výkonnost ale nechci nijak předjímat, sama se překvapím, co skočím,“ prohlásila Laláková.

Ostravská laťka se uskuteční v multifunkční hale u ostravské ČEZ Arény a hlavní závody jsou na programu od 16:30 (ženy) a 18 hod (muži). 

 

MVT cílí na výkony roku a rekordy mítinku
Objektivně ještě kvalitnější pole než v Ostravě uvidí diváci na mítincích v Hustopečích (23.1.) a v Třinci (26.1.), které spolu tvoří šestý ročník Moravské výškařské tour. Ve startovce seriálu je celkem deset borců s osobními rekordy 230 cm a více a sedm žen s osobními maximy 195 cm a lepšími. Tři z nich mají dokonce skočeno přes dva metry. Patří mezi ně mistryně světa Blanka Vlašićová a halová mistryně Evropy Ariane Friedrichová (které se však spolu v jednom sektoru nepotkají, neboť bude každá startovat na jiném z mítinků), třetí do hvězdné party je  Američanka Chaunté Howardová. Mezi muži je papírovou jedničkou ruský šampion z ME v Turína Ivan Uchov, který bude obhajovat loňské vítězství na Tour a na obou mítincích mu patří dosavadní rekordy mítinku. Čeká ho však široké pole vyzyvatelů v čele s vítězem premiérového ročníku Tour Jaroslavem Bábou, aktuálním lídrem světových tabulek s výkonem 231 cm Dmitrijem Děmjanjukem z Ukrajiny či třeba mistrem světa z Paříže 2003 Jacquesem Freitagem (JAR), který se po pauze vrací k závodění.


Ivan Uchov v Hustopečích, foto: www.graf.cz 

Tradičně dostanou na Tour příležitost předvést se i vycházející hvězdy výšky. Přijet by měli oba juniorští mistři Evropy z Nového Sadu Sergej Mudrov a Natalia Mamlinová z Ruska (OR 1.91), premiéru si odbude i turecká naděje Burcu Ayhanová, která byla v Novém Sadu třetí a trénuje pod Guillermem de la Torresem, jenž svého času trénoval i Javiera Sotomayora. Příchuť exotiky bude mít i start čtyřnásobné mistryně Karibiku a bronzové z Panamerických her 2007 Laverne Spencerové, která pochází z ostrova Sv. Lucie, na němž oficiálně žije 160000 obyvatel.

Oba závody Moravské výškařské tour bude vysílat Česká televize v kombinaci přímého přenosu a záznamu na programu ČT4 sport.

Dosavadní vítězové MVT:
2005: Jaroslav Bába (ČR) 687 cm (soutěž žen nebyla oficiálně součástí tour)
2006: Svatoslav Ton (ČR) 233 cm a Iva Straková (ČR) 193 cm (rozhodoval nejlepší výkon)
2007: Tomáš Janku (ČR) 680 cm a Marina Aitová (Kaz.) 574 cm (součet třech výkonů i z Ostravské laťky)
2008: Linus Thornblad (Švéd.) 464 cm a Barbora Laláková (ČR) 386 cm (součet dvou výkonů)
2009: Ivan Ukhov (Rus.) 467 cm a Iva Straková (ČR) 387 cm (součet dvou výkonů)

Účast MVT 2005-2009: 166 atletů, 17 výkonů 230 a více, 26 výkonů 192 a více
2005: 35 (19 mužů, 16 žen), 11 zemí
2006: 37 (22 mužů, 15 žen), 13 zemí
2007: 32 (19 mužů, 13 žen), 16 zemí
2008: 30 (16 mužu, 14 žen), 17 zemí
2009: 32  (17 mužu, 15 žen), 15 zemí

Výkony roko 2010
Muži: 231 Dmytrij Děmjanjuk, Ukr.
Ženy: 191 Irina Gordějevová, Rus. – Meike Krögerová, Něm. – Elisabeth Pattersonová, USA

Adam Pražák

Vytisknout