přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

4. prosince 2009, 15:29

Výškařky touží vrátit se mezi elitu

Barbora Laláková a Romana Dubnova. Dvě špičkové skokanky do výšky, které se v loňské sezoně zranily, vzhlížejí do budoucnosti s nadějí, že se jim podaří dobýt zpět ztracené pozice.

Ještě v halové sezoně 2008 měla domácí ženská výška hned tři závodnice světové výkonnosti, které spolu soupeřily o účast na vrcholné akci. Jenže uběhlo půl roku a z tria zbyla jen Iva Straková. Jak se to seběhlo? Během jarního soustředění předčasně skončila olympijská sezona pro halovou rekordmanku Barboru Lalákovou, která si při tréninku přetrhla achilovku. Podobný osud pak potkal i Romanu Dubnovou. Ta sice na olympiádu odcestovala a dokonce dokázala postoupit do finále, nicméně právě v bojích o medaile se i ona vážně zranila, když si poškodila kloubní pouzdro a vnější vazy na kotníku.

Následovala operace a vynucená pauza, která se kvůli různým komplikacím protáhla na celý rok. „Ještě v dubnu jsem musela znova na atroskopii kotníku a celý proces rehabilitace se vrátil na začátek,“ popisuje své patálie 31letá atletka s osobním rekordem 196 cm. Znovu trénovat začala Dubnova až na konci letošního léta. „Zatím mám odtrénovanou fyzičku. V neděli jedu i se svou dcerou, která začala chodit do školy,ale teď zrovna onemocněla angínou, do Holanska za trenérkou (Eugenie Dubnova) na třítýdenní soustředění. Zkusíme tam začít skákat, ale jak na tom budu, to vážně netuším. Zatím to ale beru tak, že se na halu chci připravit,“ líčí Dubnova aktuální stav, který je zatím jakoby zastřený mlhou.

To Barbora Laláková je už v tomto ohledu dále. Skákat zkoušela už v letošní halové sezoně a absolvovala i první část té letní, než ji postihly obtíže s kolenem. Na svou bývalou výkonnost se však za tu dobu nevrátila, jejím maximem bylo 185 cm. „Fyzicky jsem se brzy dostala do původní formy, ale brzdila mě hlava, která mi prostě nedovolila pořádně se odrazit. Byla to moje asi nejhorší sezona vůbec. Říkala jsem si, že už se to musí zlomit, ale ono pořád nic. Dokonce jsem se vážně zabývala tím, že skočím. Ale pak jsem si řekla, že se kousnu, a ještě zkusím ostatním ukázat, že jsem skákat nezapomněla. Přece to nezabalím po takovéhle sezoně!“ hlásí bojovně 28letá svěřenkyně trenéra Michala Pogányho.

Přípravu začala se skupinou, v níž je třeba i dálkař Roman Novotný či trojskokanka Martina Šestáková, v půlce října v Tatrách, které krátce na to vyměnili za polskou Spalu, kde pokračovali v objemovém tréninku. A aby soustředění nebylo málo, odlétla dnes ( pátek 4.12.) spolu s velkou skupinou českých atletů na Kanárské ostrovy, do tradiční destinace v La Santě, tedy místa, kde před půldruhým rokem začaly její problémy. „Na to, že jsem se právě tady zranila, už dávno nemyslím. Je to pro mě úplně normální soustředění, na němž se vrhneme na techniku a z kvantity budeme pilovat kvalitu. Teprve se uvidí, jak moc dobře na tom jsem. Ale věřím, že to špatné už mám za sebou a ještě něco dokážu,“ doufá Barbora Laláková.

Adam Pražák

Vytisknout