Výškařky mají jasno

Jedním z vrcholů prvního dne národního šampionátu v hale Otakara Jandery byl závod výškařek, kde se rozhodlo o nominaci pro HMS.

Rekonvalescentka Barbora Laláková pouze z hlediště přihlížela, jak se její dvě sokyně v boji o nominaci pro HMS snaží zaútočit na její výkon 197 cm, jímž vládne tabulkám. A musela lehce trnout. Romana Dubnova měla až do 191 cm včetně čistý zápis a poprvé jí laťka spadla až na 194 cm. V tu chvíli měla  lepší výchozí pozici než Iva Straková, která jednou opravovala na 187 cm. Jenže závodnice Olympu Praha zabojovala a na první pokus se přenesla přes 194 cm. Dubnova se přes tuto laťku již nepřenesla a stejně jako před dvěma si lety vytáhne Černého Petra pro tu z výškařek, která sice bohatě splnila limit, ale nevešla se do kvóty dvou závodnic z jedné země na disciplínu. "Už jsem říkala před sezonou, že pro mě HMS není hlavním cílem, takže mě to ani trochu nemrzí. Nenašla jsem motivaci pro závod, nedokázala jsem bojovat o medaile.  Jinak jsem ale se sezonou spokojená, chtěla jsem se výkonnostně stabilizovat, což se mi povedlo. Každý závod nad 190 cm je pro mě dobrý," prohlásila Dubnova po závodě.
Už jistá mistryně republiky Straková se pak ještě pokoušela o osobní rekord 197 cm, ale neuspěla. S vědomím letenky do Valencie však následně hovořila uvolněně: "Prožívala jsem to hodně nervózně. Bylo spousta času přemýšlet, když holky skákaly na nižších výškách. K nezdaru na 184 cm přispěly nové tretry, které jsem si před závodem zkusila jen jednou doma.  Nějak se mi zamotaly nohy, najednou jsem byla na doskočišti a laťka byla shozena. Na 197 cm jsem útočila již několikrát. Je to pro mě výzva, štve mě to od Hustopečí. Vzhledem k předchozím zraněním a nemocem jsem spokojená. Že rozhoduje jeden závod o nominaci? Není to moc příjemné, zvláště, když jsou tak ostré limity. Záviděla jsem Báře, že dneska nemusela závodit," uzavřela vítězka minisouboje o nominaci.  Třetí byla Oldřiška Marešová, která měla nejlepší zápis z pětice výškařek s výkonem 174 cm.

Iva Straková si vybojovala nominaci HMS, foto: J.Čech

Medaile z překážek si podělily závodnice USK Praha. Vyhrála Lucie Martincová, která vylepšila ve finále svůj čas v z rozběhu a o setinu vyspravila nejlepší český výkon této sezony na 8.14. K limitu na Valencii ji však ještě čtyři setiny chybí. "Čas je dobrý, ale trochu zklamání cítím. Škoda rozběhu," povzdychla si Martincová nad časem 8.15, kterého dosáhla po opakovaných startech po poruše zátěžových bloků.  "Ve finále jsem věděla, že to nepadne hned po startu, kde vedle mě vystřelila z bloků Petra Seidlová. To mi bylo jasné, že moje startovní reakce nebude nic moc," poznamenala. Číselně byl její pocit vyjádřen hodnotou +0.171. Druhá byla v letošním nejlepším čase Petra Seidlová (8.25), třetí v dalším z osobních rekordů 8.33 Jana Korešová. Sedmé místo na překážkách vybojovala specialistka na oštěp Barbora Špotáková. "Každý rok mám cíle stejné. Dostat se na překážkách do finále a v něm nebýt poslední. To se mi povedlo, takže jsem spokojená," pochvalovala si mistryně světa z Ósaky, která však tentokrát podlehla své tradiční soupeřce Anetě Pecnové z USK Praha. Ta byla o setinu rychlejší.
Špotákovou po překážkářském intermezzu čeká návrat do oštěpařských kolejí. Však už ji také svrbí ruka. "V půlce března odjíždíme na Kanáry a tam uděláme gró. Ono se to nezdá, ale za chvíli je květen a pak hned Peking. Uteče to rychle," prohlásila.

Stanislav Sajdok z Dukly Praha vylepšil ve finále mužských překážek rekord šampionátu a zaběhl vlastní nejlepší letošní výkon 7.65, čímž potvrdil limit pro HMS ve Valencii. "Na to, že mi v noci nebylo dobře, běželo se mi výborně. Břicho ještě cítím, ale kotníky pracují, jak mají.  Byl to můj první závod po splnění limitu, takže jsem se cítil uvolněný," řekl Sajdok, kterého do Valencie čekají ještě jeden až dva závody.  Druhý byl v sobotu další z uchazečů o letenku do Španělska Petr Svoboda (Olymp), jemuž změřili 7.69. "Zkoušel jsem si rytmus startů obdobný tomu, co bude na HMS. Věřím si na semifinále, na finále nejspíš ne. Tam bude podle mě třeba běžet pod 7.60 a to není žádná legrace," říká autor času 7.63, s nímž je aktuálně 11tý ve světových tabulkách.  Bronz získal na šampionátu Jan Čech závodící za Kroměříž (7.83).

Brněnská sprinterka Kateřina Čechová zaběhla ve finále hladké šedesátky čas 7.41 a o čtyři setiny jí utekl limit pro HMS. Druhá byla s 7.48 Iveta Mazáčová z Olympu Praha, která o setinu předčila "bronzovou" Kristinu Bažatovou z USK. Těsně "bramborové" umístění zbylo na Pavlínu Vostatkovou ze Sokolu Plzeň (7.50).

Mužský titul pro sebe rozhodl Jaroslav Šmotek z Olympu Praha, který proťal cíl v čase 6.77. Na dalších dvou pozicích doběhli Ondřejové Kozlovský a Benda, kteří měli shodný výkon 6.81. O lepším umístění Kozlovského rozhodla cílová kamera.

Už v rozběhu zaútočila Zuzana Hejnová na nominační kritíérium pro individuální čtvrtku. Atak byl neúspěšný jen o chlup. Po 53.17 musí srazit ještě 17 setin. V souboji na dálku o případné náhradnické místo ve štafetě zabojovala Drahomíra Eidrnová, která srazila své osobní maximum na 54.64. Její konkurentka Lenka Masná běžela v rozběhu 55.25.
Nejlepší výkon v rozbězích mužské čtvrtky podal slávistický sprinter Rudolf Götz, který posunul nejlepší letošní český čas na 47.20.

Blizoučko byl od limitu na patnáctistovce Tomáš Bednář. V závodě, který do kilometru rozběhl Jakub Holuša, finišoval v čase 3:42.34 a hranice nominace mu unikla o 34 setin.  Michal Šneberger doběhl o vtěřinu a 14 setin za ním.

Souboj Bednáře a Šnebergera o limit v rozběhu, foto: J. Čech

Závod koulařů vyhál Jan Tylče z Dukly Praha, který v sektoru poslal své náčiní do vzdálenosti 18.40 m. Jeho soupeři se za 18 metrů nedostali. Stříbro bral Remigius Machura III za 17.75 a bronz brněnský Jan Marcell s výkonem 17.37. Roman Šebrle skončil šestý po kvalitním výkonu 15.79.

V trojskoku vládla dle očekávání Martina Šestáková (Darmovzalová) z Břeclavi, která v každém z šesti skoků přelétla 13metrovou hranici. Nejdelší výkon 13.66 však byl od limitu na HMS vzdálen téměř čtyři decimetry. Druhá byla slávistka Iva Vedralová (12.96) a třetí Gabriela Vaculová z pořádajícího Olympu Praha.

Martina Šestáková na Valencii nedosáhla, foto: J. Kucharčík

Dálku vyhrál Roman Novotný v dresu AK Kroměříž, jehož pět platných pokusů se vešlo do rozmezí šesti centimetrů 7.64-7.69. Na Valencii to ale bylo málo. Stříbro získal Štěpán Wagner z Dukly (7.64), třetí byl kroměřížský Milan Pírek (7.38).

Z mužské tyčky přišla špatná zpráva ještě před začátkem soutěže . Adam Ptáček si poranil při rozcvičování tříslo a odhlásil se. Titul tak získal Michal Balner u Dukly Praha, který skočil 537 cm. Druhý byl Jan Kudlička z Opavy (5.27), třetí Lukáš Bechyně ze Slavie. Stejný výkon, ovšem s horším zápisem, předvedl také čtvrtý Štěpán Janáček z Dukly. K limitu na HMS však bylo pro všechny zúčastněné daleko. Dělené desáté místo obsadil po výkonu 467 cm Roman Šebrle. "Dnes to nebylo o tom skočit vysoko a hodit daleko. Chtěl jsem si čistě zkusit zazávodit. Nevím, jestli mohu dnes říci, že jsem spokojený, v tyčce ještě musím zabojovat, koule byla docela dobrá. Do Valencie budu závodit ještě v Chemnitzu, mám v plánu dálku, kouli a šedesátku, ale o tom, které disciplíny přesně půjdu, se rozhodnu podle tréninku, " prohlásil Šebrle.

Vytrvalecký triumf pro sebe získala Petra Kamínková z AK Olomouc, která byla v cíli 3000 m za 9:31.68. Na stupně vítězů jí doprovodila Lucie Sekanová ze Sokola České Budějovice v čase  9:35.48 a Lucie Sárová (Nové Město na Moravě) s výkonem 9:40.56.
Mezi muži zaběhl velký čas 8:06.97  Petr Mikulenka z Frýdku Místku.  Druhý byl František Zouhar z AC Praha 1890, třetí Kamil Krunka z Nového Města nad Metují.