přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

6. srpna 2005, 21:10

Výškařka Straková skákala, i když už nemusela, kvůli sebevědomí

Česká výškařka Iva Straková dnes v kvalifikaci na mistrovství světa v Helsinkách skákala přes laťku, kterou už nepotřebovala zdolat.

Měla jistotu postupu do finálové dvanáctky, ale chtěla si zvednout sebevědomí. To se jí povedlo, i když 193 centimetrů již nepokořila. Jako jediná dnes z šestice českých reprezentantů nepropadla kvalifikačním sítem.

"Většinou, když se nedaří ostatním, tak mně jo. Skoro vždycky se pak raduji sama," vykládala v rozhovoru s novináři. Bylo jí jasné, že zdolaných 191 cm na první pokus bude stačit. Přesto se s trenérem dohodla, že bude skákat dál.

"Chtěla jsem to zkusit a kdyby se to povedlo, tak by mi to zvedlo sebevědomí,"
vysvětlila. "Dokázala jsem si, že na to mám. Třetí pokus byl dobrý," dodala.

Laťku ve výšce 191 cm přeskočilo čtrnáct výškařek, které se chtěly dohodnout, aby kvalifikace skončila a do finále by tak postoupily všechny. "Jenže rozhodčí na to nepřistoupili, chtěli, aby se skákalo dál," podotkla Straková. I vinou pauzy trochu vychladla. "Proto ty první dva skoky nebyly tak dobré, ale tomu třetímu moc nechybělo," prohlásila.

Večer před závodem si prý na spaní dala deci červeného vína. "Pomohlo to," usmívala se. Po dopoledním programu ale trochu znejistěla, když viděla českou bilanci.

"Tlak jsem necítila, ale říkala jsem si, že bych to asi měla trochu napravit," vykládala po úspěšné kvalifikaci. Ve finále prý bude ještě klidnější. "To si dám ty decky červeného dvě," vtipkovala rozjařeně.

Sama však ani ještě nevěděla, kdy finále v pondělí začíná. Nestarala se o to, nechtěla zakřiknout případný postup. "Budu se muset podívat, abych to neprošvihla," usmívala se. Protože ji dnes zaskočila zima, která je v Helsinkách vždy po soumraku, bude se prý muset před finále připravit lépe než dnes. "Vybavila jsem se málo teplými věcmi. Na finále už to neudělám," řekla. Bojovat ten den jako jediný Čech bude od 18:20 SELČ.

                                                                                                    ČTK