přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Výškařka Marešová útočila v Brně na limit

Oldřiška Marešová skočila při Brněnské laťce osobní rekord 190 cm a skončila třetí. Vyhráli Španělká Beitiaová se 196 a Rus Dmitrik s 230 cm.

Dvaadvacetiletá svěřenkyně trenérů Nejdla a Kováře Oldřiška Marešová nebyla daleko od nominace pro HME. Soutěží procházela až k osobnímu rekordu čistě s drobným zaškobrtnutím na 184 cm, a také přes 190 cm se přenesla napodruhé. Dalším logickým krokem pak byl útok na limit. K potřebným 192 cm musela vzhledem ke stanovenému zvyšování přidat ještě jeden centimetr a respekt z výšky, na kterou nikdy předtím neútočila, byl přeci jen znát. "První pokus byl takový opatrný, ty další dva jsem šla už s větší odvahou a myslím, že nebyly nejhorší. A možná, že kdyby tam bylo těch 192 cm, bylo by to ještě o chloupek lepší," hodnotila výškařka, která se letos v hale významně výkonnostně zvedla. "Absolvovala jsem na podzim roku 2007 operaci achilovek a je vidět, že návrat do formy chvilku trvá. Už jsem se bála, že se uhnízdím na 180 cm, ale tahle hala ukázala, že to naštěstí tak není," radovala se Marešová, která si v Brně přidala dva centimetry k dosavadnímu maximu 188 cm z lednového mítinku v Lucemburku. Další útok na limit však odkládá pravděpodobně až na halové mistrovství ČR, které se koná krátce před nominační uzávěrkou. "Měla jsem závodit ještě v Banské Bystrici, ale mám zrovna zkoušky ve škole. A skákat na limit na veřejkách bez konkurence nemá smysl. Nicméně věřím, že mi pauza pomůže," říká mladá výškařka,  do jejíž sbírky nyní přibyly cenné skalpy kvalitních soupeřek včetně Ukrajinky Palamarové a Ivy Strakové.

Ta s předvedeným výkonem 187 cm příliš spokojená nebyla. „Prala jsem se s technikou. Když se mi to povedlo srovnat, bylo to vysoké, ale pak přišel nepovedený skok, koplo mě to do zad a docela mě to rozhodilo. Snad se dám dohromady do soboty, kdy bych měla skákat v Arnstadtu,“ doufala aktuální česká jednička mezi výškařkami. Úspěch její kolegyně ze skupiny Marešové Stakovou prý nikterak nepřekvapil. „Už z tréninků jsem věděla, že na to má. Bylo jen otázkou času, kdy to skočí. Teď ještě, aby se psychicky srovnala a skočila limit.“

O vítězství se popraly dvě závodnice, které už dokázaly v kariéře skočit dva metry. Úspěšnější nakonec byla zkušenější Španělka Ruth Beitiaové, u níž moc nechybělo, aby magickou hranici zdolala i tentokrát. Nakonec se musela spokojit se 196 cm. Příjemné překvapení dosavadní halové sezony Ruska Irina Gordějevová, jež nedávno v Cottbusu zlepšila svůj OR na 201 cm, byla v Brně druhá se 193 cm.

Mezi muži svedli souboj o prvenství její krajané Alexej Dmitrik a Alexandr Šustov. Nakonec se radoval prvně jmenovaný, který zvládl 230 cm napoprvé, zatímco Šustov „až“ napotřetí. Zbytek pole za oběma Rusy zaostal, Kubánci Pérezovi stačilo k třetímu místu 224 cm. Češi Svatoslav Ton a Tomáš Janků skončili na sedmém, resp. devátém místě, když Ton překonal 220 a Janků 215 cm. Limit pro HME tak oběma opět odolal.    

Výsledky naleznete zde.  

Adam Pražák

Vytisknout