přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

24. srpna 2014, 20:20

Výškařka Hrubá bronzová, Vokálová čtvrtá

AKTUALIZOVÁNO - Atletická část výpravy na mládežnické olympiádě v Nanikingu je stejně jako před čtyřmi lety medailová, postarala se o to Michaela Hrubá ve výšce. Jediné místo pod stupni skončila na 400 m př. Tereza Vokálová. Koulařka Cermanová a tyčkařka Pražáková skončily osmé.

Tentokrát vše nešlo tak hladce jako doposud a nebylo to pro výškařku Michaelu Hrubou vysněné zlato, na konci dnešního závodu v Nankingu se však na jejím krku přeci jen houpal cenný kov – z bronzu. Svěřenkyně Ctibora Nezdařila postupovala čistě až do 181 cm, kde vyčerpala všechny své možnosti. Pak se Michaela vrátila na obvyklejší notu, když skočila 183 napoprvé, čímž si zajistila medaili, a 185 napodruhé. To ale byla poslední výška, kterou zvládla: po dvou nezdarech na 187 si z taktických důvodů poslední „ránu“ nechala o 2 cm výš a neuspěla. „Trápila jsem se technicky a pak už jsem měla i ztuhlé nohy,“ říkala smutně Hrubá po závodě, jímž zkompletovala svou sbírku mládežnických medailí po zlatu z Baku (EYOT) a stříbru z Eugene (MSJ). Obě přemožitelky české závodnice si vylepšily osobní rekordy, Francouzka Menikerová na 187, vítězná Ukrajinka Levčenková na 189 cm.

Parádní výkon podala čtvrtá ve finále překážkové čtyřstovky Tereza Vokálová, svěřenkyně Dany Jandové si vylepšila osobní rekord z EYOT o více než půl vteřiny (přesně 0.52 s). Přesto ani její první čas kariéry pod minutu, 59.76, nestačil o více než vteřinu na cenný kov, bronz brala Dánka Kirkegaardová (58.60). Také ostatní medailistky před ní si posunuly hranice svých možností, vítězná Jihoafričanka Magermanová na 57.91, Slovenka Pešková na 58.26.

Tyčkařka Zuzana Pražáková zvládla v A finále mládežnické olympiády stejně jako v kvalifikaci 370 a protože se jí to – na rozdíl od soupeřek, pro které byla tato výška rovněž konečnou – povedlo až napotřetí, skončila v konečném účtování osmá. Triumfovala suverénně Švýcarka Moserová, která svou jízdu zakončila osobním rekordem 436 cm a pokusy na 448.

Osmé místo brala v Nankingu také koulařka Lada Cermanová, delší ze dvou měřených pokusů dolétl na 14.87 m. Zlato si vysloužila s převahou takřka metru a půl nad soupeřkami Ruska Bugakovová, přičemž ve druhé sérii tříkilové náčiní zůstalo jen 5 cm od 19m hranice.

Shodně šesté ve finále B a tedy celkově čtrnácté skončily sprinterka Veronika Paličková na stovce po 12.41 (-0.5 m/s) a kladivářka Lucie Staňková, která v druhém kole soutěže hodila 55.56.

Výsledky

 

Michal Procházka, foto (z ME družstev): J. Kucharčík

Vytisknout