přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

1. září 2005, 11:07

Výškařka Dubnová do čela letošních tabulek

Skok světové extratřídy předvedla na úterním mítinku v Čáslavi Romana Dubnová. Vítkovická závodnice vyhrála výkonem 196 centimetrů!

Výškařka s osobním rekordem 1.89 m soutěží v Čáslavi procházela bezchyby, na výškách 1.90, 1.92 i 1.94 ani jednou nezaváhala. Bez opravy pak zdolala i vétězných 1.96 m, fantastický výkon, který by na mistrovství světa v Helsinkách bral bronzovou medaili.

V domácích tabulkách této sezony se Dubnová vyhoupla do čela, skokem přes 1.96 se zařadila na druhé místo české historie po bok Ivy Strakové. Ta svého maxima však dosáhla v hale. Národní rekord má v moci Zuzana Hlavoňová, která před pěti lety překonala rovné 2 metry. Ve světových tabulkách se jméno Romany Dubnové objeví na konci první desítky.     

Vynikající úroveň závodu v Čáslavi potvrdily další výškařky domácí špičky. Iva Straková se třetím pokusem přenesla přes laťku 1.90 m, což stačilo jen na bronzovou pozici. Stejnou výšku s lepším zápisem totiž zdolala Barbora Laláková, která pak předvedla nadějné pokusy na 1.92.

Teprve podruhé v historii se trojici českých výškařek v jedné soutěži podařilo překonat hranici 190 centimetrů. Čáslavský mítink v tomto ohledu navázal na Zlatou tretru 2002, kde tuto metu pokořily Zuzana Hlavoňová, Inge Janků a Iva Straková.

Parádní osobní rekord se urodil také v oštěpu žen. Barbora Špotáková ke svému dosavadnímu maximu (62.69 m) přidala bezmála metr a půl, když poslala náčiní na značku 64.08 metru. Účastnice MS v Helsinkách si tak upevnila druhou pozici v dlouhodobých tabulkách ČR, národní rekord drží Nikola Brejchová výkonem 65.91. Špotáková se svým velehodem posunula na páté místo světových tabulek roku. 

Kompletní výsledky Velké ceny města Čáslavi naleznete zde.             

Tomáš Klement

Vytisknout