přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

1. září 2003, 10:55

Výškařka Cloeteová vyskákala Jihoafričanům double

O jeden z vrcholů závěrečného dne atletického světového šampionátu se postarala jihoafrická výškařka Hestrie Cloeteová.

Útočila totiž na šestnáct let starý světový rekord Bulharky Stefky Kostadinovové, který má hodnotu 209 cm. Tři neúspěšné pokusy byly jejími jedinými nezdary v soutěži, napoprvé předtím přeskočila vše od 185 až po 206 cm a vyrovnala letošní světové maximum Švédy Kajsy Bergqvistové. Výš už pod širým nebem skočily jen Kostadinovová a její krajanka Ljudmila Andonovová.

Hestrie Cloeteová obhájila titul a zároveň se postarala o to, že její země se stala výškařskou velmocí - mužský titul totiž získal v pondělí její krajan Jacques Freitag. Na evropskou šampionku Bergqvistovou zbyl po zranění a dvoumetrovém výkonu jen bronz, na pokusy prohrála ještě s Ruskou Marinou Kupcovovou.

"Jasně jsem cítila, že 210 je v mých silách. Hlava i nohy na to mají, jen ne ještě dnes," nevzdala se Cloeteová myšlenek na rekord po nevídaně hladkém průběhu soutěže. "Možná ještě na konci tohoto roku, možná až v tom příštím. Vím ale, že to budu zkoušet a že na to mám," dodala výškařka, jež je na ploše nezaměnitelná mohutným máchnutím soupaž v posledních krocích rozběhu.

Při pokusech o rekordní zápis už prý postrádala energii, kterou vyplýtvala předchozími osmi zdařenými pokusy bez jediného vynechání výšky. "Přijela jsem obhájit titul, to bylo nejdůležitější. Jsem na nás s Jacquesem pyšná. Teď to vypadá, jakoby se Jižní Afrika vrátila do špičkové atletiky," pozastavila se nad sedmým místem v medailové bilanci zemí za dvě zlaté a
jednu stříbrnou.
                                                                                                  ČTK
Podrobnosti k MS 2003 v Paříži v rubrice ZAOSTŘENO NA...