přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Výškaři začínají v pondělí

Seriál tří výškařských závodů vstupuje letos do své druhé sezony. Divákům se představí světová výškařská esa poprvé 16. ledna v Třinci.

Z našich atletů uvidíme českého rekordmana, bronzového medailistu z OH a vítěze loňského ročníku Jaroslava Bábu. Ten ale varoval před přílišným očekáváním. Chybět nebude ani vítěz prestižního mítinku Curychu Svatoslav Ton, reprezentant Tomáš Janků, loňská tabulková čtyřka Ondřej Balcar a Jan Janků.

Z cizinců se můžeme určitě těšit na Američana Tora Harrise, který dokáže 2.30 m, Kanaďana Marka Boswella, Brita Bena Challengera a Nizozemce Wilberta Penningse, který drží národní rekordy své země. Z východu se k nám chystá ruská naděje, juniorský mistr Evropy Sergej Uchov. „Bývalý diskař s naprosto atypickou postavou pro výškaře,“ hodnotí sedmnáctiletého talenta Bába. Přesto Uchov letos již skočil 2.32 m, čímž překonal svůj osobní rekord a vytvořil letošní světové maximum. Dalším pojmem je Rus Jaroslav Rybakov, který loni v hale skočil 2.38 m.

Z ženského pole vypíchněme finalistku letošních šampionátů v Madridu i Helsinkách Ivu Strakovou, Barboru Lalákovou či Romanu Dubnovou. „Těším se na všechny mítinky,“ říká Iva Straková. „Z minulého roku ale přece jen nejraději vzpomínám na Ostravu. Tam jsem skočila 1.94 m a vyhrála." Zahraniční konkurenci povedou rumunské a maďarské rekordmanky Monica Iagarová a Dora Gyorffyová. Obě už se dostaly minimálně nad dva metry.

Na jednotlivých mítincích, které se uskuteční 16. ledna v Třinci, 18. ledna v Ostravě a 21. ledna v Hustopečích, budou skákat atleti podle toho, jak jim to dovolí časový a tréninkový program. Na prvním z mítinků v Třinci tak diváci budou muset oželet přítomnost Jaroslava Báby. „Jako náhradu jsme sehnali Jaroslava Rybakova,“ zmínil manažer závodů Juck.

Představí se česká špička, aby se utkala se zahraniční konkurencí o prémie ve výši 1000 dolarů za vítězství v závodě. Dvojnásobný bonus je přichystán pro každého z účastníků, který překoná dosavadní rekord seriálu, tedy 2.35 m.

Motivace pro české závodníky nebude pouze finanční. Ve hře jsou nominační limity pro březnové HMS v Moskvě. Muži musí překonat laťku ve výšce alespoň 2.28 m a ženy 1.92 m. Do Moskvy se však podívají jen dva výškaři s nejlepšími výkony, takže ani výše zmíněné hodnoty nejsou pro atlety směrodatné.

Patronkou celého turné se stala bývalá trojskokanka Šárka Kašpárková, pro kterou to bude velká událost. „Moc se na to těším,“ přiznala sympatická atletka s výškařskou minulostí. „Loni jsem byla jen v Hustopečích, ale letos absolvuji všechny tři mítinky. Vážím si toho, že mi byla nabídnuta role patronky.“

Více informací naleznete v sekci Zaostřeno na...

Koho kde uvidíme (předběžná startovní listina k 1. 11.):

Muži

BALCAR Ondřej, CZE
BOSWELL Mark, CAN
HARRIS Tora, USA
HORÁK Peter, SVK
CHALLENGER Benjamin, GBR
JANKU Jan, CZE
JANKU Tomáš, CZE
KOZBANOV Artyom, UKR
NARTOV Oleksandr, UKR
NIETO Jamie, USA
PENNINGS Wilbert, HOL
SHUSTOV Aleksander, RUS
TON Svatoslav, CZE
UKHOV Ivan, RUS

Pouze v Třinci
MALYARENKO Stanislav, RUS
RYBAKOV Yaroslav, RUS
SAJDOK Stanislav, CZE

Pouze Třinec + Ostrava
FRICKE Roman, GER

Pouze Ostrava + Hustopeče
BÁBA Jaroslav, CZE
CIOTTI Giulio, ITA

Pouze Hustopeče
CIOTTI Nicola, ITA


Ženy

BRAMBILLA Elena, ITA
DUBNOVÁ Romana, CZE
GLAVATSKIKH Irina, RUS
KALITURINA Olga, RUS
LALÁKOVÁ Barbora, CZE
LEKS Viktoria, EST
MAREŠOVÁ Oldřiška, CZE
MOUDRÁ Jitka, CZE
STRAKOVÁ Iva, CZE

Pouze Třinec + Ostrava
IAGAR Monica, ROM
KOVALENKO Iryna, UKR

Pouze Ostrava + Hustopeče
BODI Bernadett, HUN

Pouze Hustopeče
GYORFFY Dora, HUN
PANTELIMON Oana, ROM
MIKHALCHENKO Iryna, UKR

David Klempíř

Vytisknout