přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

29. srpna 2007, 15:20

Výškaři medaili na MS nezískali, vyhrál Thomas

Jaroslav Bába a Tomáš Janků na MS v Ósace medaili nezískali. Vicemistr Evropy Janků obsadil za 230 cm páté místo, bronzový olympijský medailista Bába skončil osmý.

Nečekaným mistrem světa se stal Donald Thomas z Baham, jenž stejně jako stříbrný Rus Jaroslav Rybakov a bronzový Kypřan Kyriakos Ioannu, vítěz letošní ostravské Zlaté tretry, zdolal 235 cm. Favorizovaný Švéd Stefan Holm zůstal bez medaile, olympijský vítěz z Atén obsadil výkonem 233 cm čtvrté místo.

Tomáš Janků překonal 230 cm a dělí se s Kubáncem Victorem Moyou o páté místo. "Jsem rád, že jsem skočil přes třicet. Vím sice, že jsem neprodal vše, na co jsem měl, ale neshazoval jsem laťku schválně. V danou chvíli jsem měl pouze na 230 a na víc ne. Jako jsem měl štěstí v Göteborgu, tak teď mi trošku chybělo. Stačil jeden skok, na kterém bych se chytil. Ale nepřišel a tak to prostě je," mluvil o svém nejlepším výsledku na světovém šampionátu. Že na medaili bylo třeba skočit 235 cm ho vůbec nepřekvapilo. "Kamkoliv přijedu, skáčou se "řachy", soutěž jako v Helsinkách, kde stačilo relativně málo prostě nepotkám. S tím už jsem smířený," komentoval s úsměvem a vrátil se k momentu, který ho během závodu nesmírně potěšil. Při vyhlašování tyčky, které probíhalo souběžně na jiném místě stadionu, mu stříbrná Kateřina Baďurová poslala přes obří obrazovku vzdušný polibek. "Samozřejmě jsem ho zaznamenal. Je neuvěřitelně milé, když vidíte nejbližšího člověka jak dostává medaili z mistrovství světa,. Mělo-li to být tak, že na nás dva připadne jediná placka, jsem rád, že jí získala ona. Zaslouží si ji víc," vyznal se Tomáš Janků.

rekonstrukce vzdušného polibku... Foto:Graf.cz

Jaroslav Bába definitivně dokončil comeback, kdy se v letošní sezoně propracoval z limitních výšek 215 cm do nejlepší osmičky na světě. Zvládl 226 cm,  o čtyři cm výše si vylámal zuby. "Dneska jsem na to ještě neměl. Možná, že kdyby se předevčírem skákalo v kvalifikaci dál, skočil bych to. Ale dnes ne.I tak jsem samozřejmě velmi spokojený. Osmička je super, příští rok na olympiádě to bude ještě lepší," věří bronzový medailista z Atén 2004 a spoludržitel národního rekordu.
Medailové složení ho podobně jako asi všechny docela překvapilo. Vyjma stálice Rybakova jsou to spíše nečekaná jména. "Kyriakose si pamatuji z před tří let, kdy si na Výškařské moravské tour vytvořil osobní rekord na 223 cm. Od té doby se neskutečně zlepšil. Je to takový typický kotníkový typ. A Thomas? Co k němu říct? Má neskutečný odraz, ale obávám se, že tímto stylem skákání dlouho nevydrží," komentoval jeho "techniku", kdy se rozbíhá z velmi krátkého rozběěhu a po obrovské "ráně" stoupá vzhůru.
  
 
Z výsledků:

Výška: 1. Thomas (Bah.) 235, 2. Rybakov (Rus.) 235, 3. Ioannu (Kypr) 235, 4. Holm (Švéd.) 233, 5. Janků (ČR) a Moya (Kuba) oba 230, 7. Onnen (Něm.) 226, 8. Bába (ČR) 226. 

                                                                                                       

Adam Pražák

Vytisknout