přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

21. ledna 2008, 10:45

Výškaři lámali limity

Iva Straková předvedla na Hustopečském skákání 195 cm, Romana Dubnova o tři centimetry méně. Mezi muži prolomil limit Svatoslav Ton. Nejlepšími světovými výkony roku vyhráli Palamarová a Uchov.

O vítězství Ukrajinky rozhodl lepší zápis. Stejně jako ona však 199 cm předvedla i dosavadní vládkyně tabulek Ariane Friedrichová z Německa. Třetí je Iva Straková výkonem 195 cm, což je A kriterium na olympiádu a také na HMS, kde bylo třeba 192 cm. Přesně tolik pak zvládla Romana Dubnova. I ona už tedy udělala první krok k halovému šampionátu ve Valencii. Barbora Laláková zůstala před branami limitu.

Po prvních ne zcela suverénních výškách, na nichž se srovnávala s povrchem, se Iva Straková  rozjela k velkému výkonu. Zastavila jí až výška 197 cm, což by byl její osobní rekord.  „Na úvod sezony to teda nebylo špatné. Přitom jsem vůbec nevěděla, co mám od prvního závodu čekat. Říkala jsem si, že skočím třeba jen 180 cm nebo že klidně můžu předvést hodně. Naštěstí vyšlo to druhé,“ těšilo sedmadvacetiletou závodnici, kterou přitom v poslední době pobolívalo koleno a pravý hamstring.

Je to poprvé, co skočila tak výrazný výkon na začátku sezony. „Po 195 cm jsem věřila, že mohu skočit i výš. Jenže, jakmile jsem si uvědomila, že jdu na osobák, vypadla jsem z pohody. Bylo to v hlavě, kdybych zopakovala předchozí výkon, skočila bych to."

O tom, že 195 cm by jí mohlo posunout na olympiádu, se dozvěděla až v hale, kde k ní přišel její kolega z tréninkové skupiny Svatoslav Ton a informaci jí sdělil. Do té doby si myslela, že halové výkony se stejně jako v minulosti do nominací na olympiádu nepočítají. „Musím říct, že mě to povzbudilo. Právě olympiáda je totiž můj hlavní cíl,“ líčila nadmíru spokojená výškařka.

Nakročeno k HMS má i další česká výškařka Romana Dubnova, která skočila 192 cm. „Celý týden jsem přitom netrénovala. Měla jsem blokaci kyčelního kloubu na švihovce a do poslední chvíle nevěděla, zda nastoupím. 192 cm je pěkných, nicméně na olympiádu to nestačí. K HMS se stavím tak, že buď to vyjde nebo ne. Nechci se vypráskat příliš halovými starty a opakovat loňský rok, kde jsem pak na šampionátu nepředvedla výkon podle svých představ,“ prohlásila.

Třetí z českých výškařek ve startovním poli, Barbora Laláková, útočila na limit zatím marně.  „Potřebuji se vyskákat a více závodů. Skočit míň na začátku je vlastně výhoda, člověk se pak snadno zlepší,“ komentovala svých 189 cm.

Uchov potvrdil zvonovou formu


Foto: Graf.cz

Stejně jako mezi ženami, i v mužské kategorii se Hustopeče vyšvihly na absolutní vrchol světových tabulek. Postaral se o to osobitý Ivan Uchov z Ruska, který skočil 236 cm a ještě tak vylepšil nedávný výkon z Čeljabinsku. Už jako jistý vítěz si dal na stojany nastavit dokonce 241 cm, ale zkusil jen jeden pokus. Pak vzhledem k náročné soutěži zkřížil ruce na znamení, že dál nebude pokračovat.

Druhý skončil hbitý Švéd Linus Thörnblad, který předvedl jen  o dva centimetry méně. Třetí byl Alexej Dmitrik z Ruska (230 cm). Nejlepším z našich byl dnes Svatoslav Ton, který úspěšně zdolal 227 cm, což je B-limit pro olympiádu.  Vzhledem k výkonnosti české elity to však zřejmě nic významného neznamená. Přesto Ton hodnotil své vystoupení s úsměvem: „Mé skákání je ještě neotesané. Převládá síla nad technikou. Ale děkuji všem divákům, že přišli a pomáhali,“ chválil hustopečskou, ve švech praskající halu. 

Další z Čechů Jaroslav Bába si z dnešního večera odnesl 224 cm. Tomáš Janků kvůli potížím s křečí ve stehně při rozcvičení nestartoval.

Přečtěte si online záznam závodu zde.
Kompletní výsledky naleznete zde.

Adam Pražák

Vytisknout