přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

21. srpna 2004, 11:23

Výškaři Bába a Ton nejsou úplně fit, ale ve finále se budou prát

Výškař Jaroslav Bába napodruhé skočil 228 centimetrů, kvalifikační olympijský limit, a zvedl ruce.

Laťka se sice ještě chvěla, ale už byl v náruči Svatoslava Tona, kterému se povedlo chvíli před tím totéž, ale napoprvé. Česká republika bude mít dva zástupce v olympijském finále! Tomáš Janků neuspěl, překonal o osm centimetrů méně a sítem neprošel.

Limit překonalo přesně dvanáct výškařů a juniorský mistr Evropy Bába si ulevil, že mu tam při druhém pokusu laťka zůstala. Napotřetí, to by byly nervy. "To tedy jo, musel bych to skočit. Velké štěstí, že to tam zůstalo," přiznal, že mu spadl velký balvan ze srdce. Finále, to už bude jiný závod, věděli oba. "Byla nervozita, hodně jsme si oddychli," shodli se čeští finalisté.

Bábu však trápí bolesti s podkolenním úponem, stejná potíž ho přepadla i při posledním kole extraligy na začátku srpna. Pauza mu prospěla, ale při rozcvičování se mu patálie vrátila. "Doufám, že mi s tím něco doktoři udělají," doufal. Je odhodlán skákat přes bolest. "Samozřejmě," pravil. S kvalifikačními skoky nebyl spokojen. "Snad jen druhý pokus na 225 byl dobrý," pochválil se.

Také Tonovi zatrnulo. Při druhém pokusu v rozeskakování ucítil pichlavou bolest v chodidle. Nejdříve si myslel, že má špatně danou ponožku v botě, ale po úpravě to bylo ještě horší. "Asi jsem si natáhl šlachu v chodidle a začínal jsem se sebezapřením. Bojoval jsem sám se sebou a s myšlenkami, abych zvládl základní výšku," řekl, že si zprvu prožíval muka.

Dostal od doktora mrazící sprej a bolavé místo promasíroval hřejivou mastičkou. K tomu polkl tři prášky proti bolesti. "Jak to odeznělo, dostal jsem se do toho a bylo to dobré skákání," vyprávěl. Při rovném běhu je bez bolesti, ale jakmile nohu vytočí špičkou ven, je zle. "Píchá v tom dost výrazně," přiznal Ton. "Pánové doktoři na mě nastoupí a zkusí s tím něco udělat. Snad to nebude nic vážného," přál si.

Ve finále odhadl svoje šance na víc než v předchozích letech. "Když se dám dohromady a nebudu se toho bát, tak jsem schopen na výšky přes dva třicet útočit," řekl Ton. Z umístění do šestého místa by byl nadšený, medaile podle něj visí vysoko. "Pokud bude noha zdravá, tak do toho půjdu, klidně kvůli medaili i vynechám."

Postupem z kvalifikace si Ton splnil svůj úkol a finále si chce pořádně užít. "S Jardou zabojujeme, smýšlíme podobně, takže to budeme brát jako přebory Prahy. Budeme skákat pro radost, protože už tam nebude stres z kvalifikace," řekl Ton.

Společně s Bábou tvoří historicky první českou výškařskou dvojici ve finále olympiády a dvojnásobné zastoupení mají ve skocích o medaile už pouze Rusové a Američané.
   
Bába dva dny před závodem jen ležel, chodil jíst a odpočíval na balkoně. Totéž bude dělat i v sobotu, než v neděli v 18:30 zaútočí na olympijskou medaili. Předtím stačí ještě své přítelkyni Denise Ščerbové koupit kytku, ta totiž dnes oslavuje svou plnoletost.
                                                                                                   ČTK