přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

5. března 2009, 13:00

Výškaře Bábu lehce pobolívá noha, ale věří v úspěch

Lehce ho tahá zadní stehenní sval, přesto výškař Jaroslav Bába věří, že na halovém mistrovství Evropy v Turíně uspěje.

Chce bojovat o medaili, i když letos jeho forma není nejlepší. A nebývá také moc často zvykem, aby byl mezi 30 závodníky jen jediný Čech. Svatoslav Ton nesplnil jen těsně limit a pro Tomáše Janků je zimní sezona už spíš rozlučková.

"Jezdívali jsme vždycky parta, ale teď jsou tam tři Slováci, trochu se to obrátilo, budu muset uhájit českou čest," uvedl Bába před včerejším odletem do Turína. Nijak zvlášť ho to ale nerozhodilo. "Už mám nějaké závody za sebou, je důležité se soustředit sám na sebe. Samozřejmě, že by bylo lepší ve dvou, teď budu víc uzavřený do sebe, ale když tak si pokecám se Slováky," poznamenal.

Na minulém mistrovství Evropy v Birminghamu Bába nebyl, neboť se zotavoval z tehdy rok staré operace vážné zraněného kotníku. V kariéře už má bronzy z OH v Aténách 2004 a halového MS v Budapešti týž rok. "Bude to náročné tentokrát hlavně v kvalifikaci," řekl. Z třiceti adeptů totiž projde do finále osmička. Bábovi se nikdy nestalo, že by skončil v kariéře před branami finále. "Tak věřím, že mě to nepotká letos," dodal se zaklepáním na čelo.

Čtyřiadvacetiletého výškaře trochu trápí stehenní sval, ale věří, že ho nebude omezovat. "Včera jsem to při tréninku trochu cítil, ale dneska už to odeznělo a já doufám, že se to nevrátí," uvedl. Ještě včera se měl vložit do rukou maséra Petra Křížka. "Nemělo by mě to omezit. Dostal jsem při tréninku při špatné technice do nohy bombu, takže to je spíš podrážděné," konstatoval.

Podle svých plánů už měl skákat přes 230 cm. Před šampionátem ale ještě trénoval a cítí se prý perfektně, cítí hlavně dynamickou sílu. "Poslední tréninky naznačovaly, že můžu skákat vysoko, když nebudu blbnout," řekl s úsměvem. Věří, že kvalifikace mu nevezme moc sil do bojů o medaile. "Aby nám tam nešoupli tyč nebo překážky do sektoru, aby to odsejpalo. Když se postoupí, může stát cokoliv, já chci na bednu," prohlásil.

V sezoně skočilo osm mužů nad 230 cm, Bába je s letošním maximem 227 cm na dvanácté až dvacáté pozici. Favoritem je jednoznačně Rus Ivan Uchov, který už překonal 240 cm. "Pokud nebude ožralej, tak vyhraje," rýpl si Bába. Uchov totiž loni proslul i alkoholovým extempore na mítinku v Lausanne, kde přímo na ploše pil red bull s vodkou.

ČTK