přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

22. února 2005, 22:00

Výškař Ton skočil na Brněnské laťce 233 cm, Tomáš Janků má limit

Svatoslav Ton skočil 233 centimetrů a na jubilejním desátém ročníku mezinárodního výškařského mítinku Brněnská laťka obhájil loňské prvenství.

Ton se po vyrovnání osobního rekordu ještě pokoušel zdolat 235  centimetrů, laťku ale lehce shazoval. Na druhém místě skončil další český výškař Tomáš Janků, jenž stejně jako třetí Ben Challenger z Velké Británie zdolal 227 cm a zajistil si tím dodatečnou nominaci na halové mistrovství Evropy v Madridu.

Olympijský finalista Ton prohlásil, že je rád, že se už na výškách přes 230 centimetrů zabydlel. "V dnešním závodě jsem skákal pod tlakem, což mám rád. Už jsem ztratil respekt z výšky 235 centimetrů," řekl. Přiznal, že uvažoval i o pokoření českého rekordu Jaroslava Báby 237 cm. "Dal jsem ale do pokusů hodně síly. V každém případě ale tyto výšky pro mě už nejsou beznadějné," řekl Ton, již jistý člen výpravy na březnové HME.

Stříbrný medailista z olympijských her v Aténách Američan Matt Hemingway se dělil s Rumunem Stefanem Vasilačem a Finem Oskarem Frosenem o čtvrté místo, všichni zdolali 223 centimetrů. "Cítil jsem únavu, chyběla mi lehkost při odrazu," poznamenal Hemingway, jeden z favoritů závodu.

Vítězný Ton obdržel cenu za první místo z rukou světového rekordmana Javiera Sotomayora. "Byla to pro mě velká pocta, protože byl v mých atletických začátcích mým vzorem," uvedl Ton.
    V závodu žen zvítězila česká reprezentantka Barbora Laláková výkonem 190 centimetrů.
   
Výsledky:
    Muži: 1. Ton 233, 2. T. Janků (oba ČR) 227, 3. Challenger (Brit.) 227, 4. Vasilače (Rum.), Hemingway (USA) a Frosen (Fin.) všichni 223.

    Ženy: 1. Laláková 190, 2. Dubnová (obě ČR) 187, 3. Lázničková (SR) 184.

                                                                                                 ČTK