přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

8. června 2004, 18:11

Výškař Ton si z Uherského Brodu odváží A - limit na olympijské hry

Na stadionu ZŠ Pod Vinohrady v Uherském Brodě se dnes uskutečnil výškařský mítink za účasti nejlepších českých výškařů – Tomáše Janků, Jaroslava Báby, Honzy Janků a Svatoslava Tona.

Závod proběhl v euforické atmosféře za účasti asi 700 ti diváků. Kvalitním výkonům napomohlo i teplé bezvětrné počasí. Soutěž výškařů vyhrál svěřenec trenéra Dudy Jaroslav Bába, když se na druhý pokus přehoupl přes laťku ve výšce 2.33 metru. Bába se pokoušel i o 2.37, ale i přesto, že všechny tři pokusy na této výšce vypadaly nadějně, nakonec se mu český rekord překonat nepodařilo. Výkon 2.33 metru ovšem pro ostravského výškaře znamená nejen jeho venkovní osobní maximum, ale současné druhé místo letošních světových tabulek. "Jsem naprosto spokojen. Stále ještě skáču ze zkráceného rozběhu, z pěti kroků, možná, kdybych šel z delšího, tak bych těch 2.37 skočil, " směje se svěřenec trenéra Dudy. "Chci vše vyladit až na olympiádu a delší rozběh plánuju zařadit až tak za měsíc. Dneska mě hodně vyburcoval Sváťa Ton, který skočil 2.30 jako první a v závodě vedl, nechal jsem si proto zvýšit na 2.33 a vyšlo to, musím ale ještě vysladit techniku," popisuje průběh závodu Bába.
Druhý v závodě skončil Svatoslav Ton, který se na podruhé dostal přes laťku ve výšce 2.30 metru a odváží si tak z Uherského Brodu A – limit na olympijské hry do Atén. "Podmínky byly dnes v Uherském Brodu ideální, krásně teplo, bezvětší, pro mě jako dělané. Už měsíc netrénuju, jen závodím a cítil jsem, že mám formu, doufal jsem, že bych mohl dnes limit skočit," uvedl bezprostředně po soutěži Ton. O splnění limitu na olympijské hry se pokoušel i Jan Janků, na poprvé překonal 2.24, další postupnou výšku 2.27 vynechal, ovšem 2.30 se mu ani na potřetí překonat nepodařilo.

V současné chvíli mají splněny podmínky pro účast na olympijských hrách tři čeští atleti – Jaroslav Bába, Tomáš Janků a Svatoslav Ton. Ovšem i Jan Janků není ještě bez nadějí na splnění kritérií pro letenku do Atén. Situace ve výšce mužů se tak může ještě zdramatizovat na mistrovství České republiky mužů a žen v Plzni, kde bude Honza Janků startovat. Podle podmínek MOV totiž mohou na olympijských hrách v každé disciplíně startovat 3 závodníci při splnění limitu A. V případě, že limit splní více závodníků než uvedený počet, rozhoduje absolutní hodnota výkonu dosažená v nominačním období. V případě rovnosti rozhoduje právě lepší umístění na M ČR mužů a žen v atletice 2004.

Vrcholem dnešního výškařského mítinku v Uherském Brodě byla exhibice v duoskoku. Byl pokořen světový rekord v této netradiční disciplíně, který drželi Tomáš Janků a Jaroslav Bába, když se v loňském roce společně přehoupli přes laťku ve výšce 2.19 metru. Letos byl světový rekord překonán hned dvěma dvojcemi. Nejprve se přes laťku ve výšce 2.20 metru přehoupla dvojice Jan Janků a Jaroslav Bába, poté se ten samý kousek podřil i dvojici Tomáš Janků a Jaroslav Bába. Mimo soutěž překonala dvojice Tomáš Janků - Bába i laťku ve výšce 2.22 metru, ovšem do listiny rekordů v duoskoku se zapíše výkon 2.20 metru.

Výsledky:
1. Bába 2.33, 2. Ton 2.30, 3. Janků Jan 2.24, 4. Janků Tomáš 2.20, 5. Hon 2.15, 6. Žbel 2.05.

Karolína Farská

Vytisknout