přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

27. března 2005, 19:46

Výškař Ton poprvé cestuje na Kypr

Svatoslav Ton míří na Kypr, netradiční místo pro soustředění českých atletů.

Na půvabném ostrově ve východní části Středozemního moře stráví finalista olympijských her v Aténách téměř celý duben, z Prahy do Limassolu odlétá 31. března a návrat plánuje čtyřiadvacátého dubna. "Dostal jsem tam výborné podmínky na soustředění. Sportovní komplex je na vysoké úrovni, bude tam k dispozici masér, výřivka, sauna, bazény, kompletní rehabilitace," pochvaloval si Ton. "Hotel je svázán s řeckým atletickým svazem, pravidelně tam jezdí řecká reprezentace, budu tam bydlet s nimi," vysvětlil, "když se tam koná sportovní příprava, vždycky najmou kuchaře, který připravuje speciální stravu, dietní jídla."

Ton na Kypru absoluvuje soustředění společně se svou přítelkyní, řeckou výškařkou Marií Chotokouridou. S výpravou přicestují i řečtí výškaři a domácí Kyriakos Ioannou, který umí 228 centimetrů. "Uvidíme, jaké bude mít každý z nás plány. Možná budu trénovat s ním," připustil Ton.

Po skončení halové sezony si sedmý muž HME v Madridu příliš odpočinku nedopřál, v týdnu volna odletěl za přítelkyní do Atén, kde z vlastní vůle trénoval. "Maria už přípravu začala, a mně to nedalo, takže jsem trénoval s ní," přiznal, "jen jsem běhal a poklusával." V Praze pak s trenérem Kovářem zahájil přípravu včetně technických prvků. "Spíš je to teď jakési obecné zpevnění, ale lehce i technika, v maratonkách," popsal šestadvacetiletý výškař.  

Ostrov, kde se podle pověsti zrodila z mořské pěny bohyně Afrodité, naštíví český výškař poprvé. V rámci přípravy vyrazí do téměř "dvoutisícových" hor. "Naplánoval jsem si nějaký horský výstup. Na konci prvního týdne bych chtěl udělat dvě asi desetikilometrové túry. To člověku hodně dá, co se týká fyzičky, ta na tom naroste," přiblížil Ton.

Pro více než tři týdny soustředění má Ton jasný plán: "Chci tam udělat hodně hrubé síly, něco naběhám a naposiluju, takový kondiční základ. Pak vlítnu do techniky, první týden na trávě, druhý týden na tartanu a půjdu do výbušnosti." Obvykle se závodník pražské Dukly před sezonou připravoval na Kanárských ostrovech, od nového působiště očekává kvalitnější přípravu: "Podmínky pro atletiku jsou tam opravdu vynikající. Taky věřím, že na Kypru bude vhodnější počasí, mnohem míň tam prší nebo fouká vítr." Po ostrově se Ton chystá cestovat pronajatým autem. "Jezdí se tam vlevo, toho se trochu bojím," přiznal obavy.

O konkrétních startech v začátku sezony je zatím předčasné hovořit, Ton ale už myslí na své oblíbené klubové soutěže. "Mým prvním startem možná bude první kolo extraligy," připomněl klání nejlepších domácích celků 21. května na kladenském Sletišti. "Potom je tam Pohár mistrů evropských zemí, tam pojedu za Duklu buď já, nebo Tomáš Janků. Klubové soutěže mě baví, beru je hodně vážně," zdůraznil Ton a dodal: "konají se taky v dobrých termínech. Začátek května by na mě byl moc brzo, to budu ještě pracovat na zlepšování techniky."

Tomáš Klement

Vytisknout