Výškař litoval promarněné šance v nervózním finále

neděle 14. srpna 2005
Jediná oprava v soutěži na výšce 2.29 m stála českého výškaře Jaroslava Bábu medaili na mistrovství světa.
Z osmi závodníků, kteří v nevídaném finále zůstali v soutěži, zdolal 2.32 metru pouze Ukrajinec Krymarenko. Bronzový z letošního ME do 22 let v Erfurtu tak nečekaně získal titul světového šampiona. V dnešním finále se přitom představili takoví favorité jako Stefan Holm, Jaroslav Bába, Jaroslav Rybakov, Matt Hemingway či Andrij Sokolovskij. "Moc mu to přeju," vzkázal na adresu zlatého Ukrajince Bába, "je to strašně sympatický a strašně skromný kluk."

Sám Bába procházel až do výšky 2.29 soutěží bez zaváhání, shozená laťka prvním pokusem na 2.29 však českého reprezentanta stála stříbrnou medaili, o kterou by se v případě čistého zápisu podělil s Rusem Rybakovem a Kubáncem Moyou. "Je to velká škoda, medaile na mistrovství světa je hodně nízko. Prostě mi to nevyšlo," mrzelo výškaře s osobním rekordem 2.37. "Povrch tu byl dobrej," odmítl Bába výmluvy na podmínky soutěže, "myslím, že jsem klidně mohl skočit vysoko."

V konečném účtování skončil Jaroslav Bába společně s Italem Nicolou Ciottim na páté příčce. "Úspěch tady pro mě byla jenom medaile," připomněl svůj cíl. Od stříbrné pozice až do osmého místa se seřadili borci s výkonem 2.29 m, v loterii "na pokusy" vedle Báby prodělal i olympijský vítěz Stefan Holm, jemuž patří sedmé místo.

Bába si při finálovém závodě všiml zvláštní atmosféry, která v sektoru vládla: "Připadali mi všichni nervózní. Kromě Kubánce a Marka Boswella, ti skákali super." Sám český výškař taky nepatřil k nejklidnějším závodníkům. "Nervózní byl před závodem," potvrdil Bábův trenér Aleš Duda, "vždycky je těžší být jako favorit, než si to jen odzávodit."

"Ale je to úspěch, protože tam mohlo vyhrát osm lidí," ocenil Bábovo vystoupení šéftrenér české výpravy Václav Fišer. "Je to další smůla, už by se to zase mělo obrátit na naši stranu," procedil po finále zklamaný Duda. Na Bábově skocích postrádal dynamiku rozběhu: "Jarda má teď rozběh pomalejší, méně dynamický, poslední tři kroky potřebuje trochu zrychlit." Nadějně podle Dudy vypadal Bábův druhý pokus na 2.32, kterým by se dostal do vedení v soutěži a pravděpodobně se stal mistrem světa. "Tah nahoru měly všechny pokusy, ale někdy byl blízko laťce," doplnil Duda k představení svého svěřence.

V tuto chvíli se Jaroslav Bába připravuje na slavnostní zakončení 10. mistrovství světa, při němž bude působit jako vlajkonoš českého týmu. Ceremoniál startuje po skončení poslední soutěže, finále štafety na 4x400 metrů mužů.