přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

3. března 2007, 12:36

Výškař Janků vyhrál svou kvalifikační skupinu

Výškař Tomáš Janků hladce postoupil na halovém mistrovství Evropy v Birminghamu do finále.

Český atlet dnes na první pokus zdolal limit 230 centimetrů a vyhrál první kvalifikační skupinu před švédským favoritem Stefanem Holmem a Britem Martynem Bernardem. Nikdo další z jedenácti závodníků v dopoledním programu tuto výšku neskočil. 
Po poledni bude o účast v nedělním boji o medaile usilovat dalších dvanáct výškařů včetně Svatoslava Tona. 

Svůj návrat po dvouletém trestu za doping úspěšně zvládla řecká sprinterka Ekaterini Thanuová. Kontroverzní atletka vyhrála svůj rozběh na 60 metrů a postoupila celkově šestým časem (7,26 sekundy) do semifinále. "Cítím se dobře a těším se na další závod," uvedla protagonistka dopingového skandálu z olympijských her v Aténách, o který se postarala s krajanem Kostasem Kenterisem. 
Nejrychlejší v rozbězích byla obhájkyně titulu Kim Gevaertová z Belgie s výkonem 7,17. 
Pouze krátce trval debut na halovém mistrovství Evropy pro šestačtyřicetiletou Merlene Otteyovou. Bývalá jamajská hvězda závodící za Slovinsko doběhla v rozběhu s Thanuovou čtvrtá v čase 7,33 a nepostoupila. "Hrozně jsem odstartovala. Stovka mi sedí více, už se těším na závody venku. Pokud nebudu schopná běhat na velkých soutěžích, skončím, ale teď si to užívám," uvedl majitelka 35 medailí z vrcholných akcí. 
V mužském sprintu potvrdil v rozbězích roli hlavního favorita Brit Jason Gardener, jenž usiluje o čtvrtý titul za sebou.
   
Výsledky: 
Kvalifikace a rozběhy: 
Muži: 
60 m: 1. Gardener (Brit.) 6,59. 

Ženy: 1. Gevaertová (Bel.) 7,17.

Kompletní výsledky z HME můžete sledovat zde.

                                                                                                         ČTK