přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

29. června 2005, 18:19

Výškař Janků ukončil letošní Pohár rozhlasu

V báječné atmosféře a za bezvadného počasí ve Staré Boleslavi proběhlo Setkání vítězů a republikové finále sportovních tříd 37. ročníku Poháru rozhlasu.

V soutěži se představila školní družstva z celé České republiky, která se kvalifikovala z okresních a poté krajských kol. Celky složené ze závodníků narozených v letech 1989 až 1993 bojovaly o poháry pro nejúspěšnější městskou a vesnickou základní školu a nejlepší sportovní třídu.

V jednotlivých věkových kategoriích získala dvě absolutní prvenství ZŠ Englišova v Opavě, když nenašla soupeře mezi staršími i mladšími žakyněmi. Kategorii staršich žáků ovládla základní škola Heyrovského v Olomouci, nejlepší družstvo mladších žáků pro rok 2005 pochází ze ZŠ Slovácká v Břeclavi.      

Základní škola Englišova získala Pohár Alfréda Janeckého určený pro nejúspěšnější sportovní školu, tento titul získala již popatnácté v řadě! „Přípravu na Pohár rozhlasu jsme brali v rámci naší všesportovní přípravy. Nyní v období před finále už se hlavně závodí,“ poznamenal trenér opavských žákyň a ředitel školy Jan Škrabal, který se netajil složitým výběrem závodníků pro Pohár rozhlasu: „Všichni tuto soutěž berou jako velmi prestižní záležitost a chtějí naši školu reprezentovat, takže byl výběr náročný. Pro každého je úspěchem se do něj dostat.“    

Nejhodnotnějším výkonem atletického odpoledne ve Staré Boleslavi byl vítězný skok olomouckého výškaře Adama Řezníčka, který zdolal rovné 2 metry. „Po nástupu Jardy Báby mě už nepřekvapí nic, takže jsem v tomhle v pohodě. Otázka je, jestli Adam u atletiky zůstane a nenechá se zlákat jiným sportem. Myslím, že je to výborný výkon,“ uznal patron soutěže Tomáš Janků. Řezníček si překonal osobní maximum o 10 centimetrů. Letos v dubnu patnáctiletý atlet pokořil žákovský rekord Jaroslava Báby ve čtyřboji. 

Tradiční neformální beseda patrona Poháru rozhlasu a reprezentační tyčkařky Kateřiny Baďurové s mladými atlety po skončení závodů se uskutečnila na ploše houšteckého stadionu. Účastníci olympiády v Aténách vyprávěli o svých sportovních začátcích, atletické současnosti, ale i svých dalších zálibách a zážitcích.    

Na prahu prázdnin padl dotaz na české reprezentanty, kam se chystají na dovolenou. „Katka má takový sen prochodit se mnou Paříž. Já tedy docela nerad chodím, takže si asi sednu někam do kavárny a ona si to prochodí,“ žertoval Janků. „To mi nevadí,“ reagovala jeho přítelkyně, „kdo chce jet do Paříže, ať se mnou jede, já tam nechci chodit sama.“

Asi nejzajímavější dotaz, respektive požadavek vyzval bývalou gymnastku Katku Baďurovou k předvedení svého umění z tohoto sportu. Role režiséra i aktéra sestavy se ujal Janků a oba atleti společně předvedli „provaz“. Podle ohlasu pobaveného publika víc bodů za uměleckou hodnotu i technické provedení rozhodně získala Katka. „Rád bych ukázal třeba i přemet pozadu, ale momentálně jsem zraněný, tak nemůžu riskovat,“ omluvil se Janků. Tento prvek za něj na trávníku předvedla jeho partnerka. Besedu a zároveň celý 37. ročník Poháru rozhlasu ukončil sám jeho patron Tomáš Janků.           

Absolutní pořadí družstev Poháru rozhlasu 2005:
Starší žáci - 1. ZŠ Heyrovského Olomouc 7349, 2. ZŠ Jitřní 6484, 3. ZŠ Pionýrů Frýdek-Místek
Starší žákyně - 1. ZŠ Englišova Opava 7616, 2. ZŠ U Červených domků Hodonín 7307, 3. ZŠ Jeseniova Praha 6895
Mladší žáci - 1. ZŠ Slovácká Břeclav 5374, 2. ZŠ Petřiny-jih 5138, 3. ZŠ Benešova Třebíč 5032
Mladší žákyně - 1. ZŠ Englišova Opava 6537, 2. ZŠ Petřiny-jih 5791, 3. ZŠ Slovácká Břeclav 5700

Nejlepší družstva v jednotlivých kategoriích:
U družstev je uveden jejich dnešní výkon
Městská ZŠ
Žci – ZŠ Pionýrů Frýdek-Místek 6357
Žky – ZŠ B. Němcové Sokolov 6436
Žcm – ZŠ Slovácká Břeclav 5374
Žkm – ZŠ Slovácká Břeclav 5700

Vesnická ZŠ
Žci – ZŠ Jevišovice 5930
Žky – ZŠ Starý Jičín 5655
Žcm – ZŠ Komenského Nivnice 4522  
Žkm – ZŠ Starý Jičín 5490

Sportovní třída
Žci – ZŠ Heyrovského Olomouc 7349
Žky – ZŠ Englišova Opava 7638
Žcm – ZŠ Petřiny-jih 5138
Žkm – ZŠ Englišova Opava 6537

Tomáš Klement

Vytisknout