přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

27. února 2003, 16:22

Výškař Bába vstupuje do finále přípravy na HMS

Příprava českého juniorského mistra ve skoku do výšky Jaroslava Báby na halové MS právě finišuje.

Osmnáctiletý výškař SSK Vítkovice v letošní halové sezoně jde od závodu k závodu, kde v konkurenci elitních evropských skokanů již nasbíral cenné zkušenosti. Na halovém MS se tak setká s většinou známých tváří. „Při mítincích, kde se sejde silná konkurence, se cítím výborně,“ hovoří Bába o svém vztahu k větším závodům.

Svůj psychický stav na těchto soutěžích hodnotí mladý závodník jako vcelku vyrovnaný: „Slavných soupeřů se nebojím, naopak mě jejich dobré výkony motivují.“ Silnou konkurenci bude mít Bába i na halovém mistrovství ČR v Bratislavě. Spolufavoritem vítkovického výškaře bude Tomáš Janků, který v úterý na Banskobystrické laťce rovněž splnil limit pro halové MS.

Po mistrovství republiky v Bratislavě (2. března) se Jaroslav Bába představí 8. března na Valašské laťce ve Valašském Meziříčí, která bude jeho posledním závodem před vrcholem halové sezony, HMS v Birminghamu (14.–16. března).

Jaroslav Bába v sezoně 2003 celkem čtyřikrát překonal 230 cm, jeho osobní maximum a zároveň český juniorský rekord v hale z německého Arnstadtu má hodnotu 232 cm. Všechny čtyři výkony českého juniora figurují v elitní dvacítce světových výkonů v této sezoně. Kromě Švéda Stefana Holma je letos Bába jediným světovým výškařem s takovým počtem úspěšných pokusů přes 230 cm. V redukovaném pořadí Bába za 232 cm aktuálně zaujímá páté místo na světě.

5 nejlepších výkonů Jaroslava Báby v sezoně 2003 (k 27. 2.):
232   Arnstadt (Něm.), 8. února
231   Wuppertal (Něm.), 31. ledna
230   Hustopeče, 18. ledna
230   Banská Bystrica (SR), 25. února
228   Stockholm (Švéd.), 18. února

Tomáš Klement

Vytisknout