přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

21. srpna 2003, 11:59

Výškař Bába v Paříži se zlatým rozběhem

Podruhé v sezoně učinil český výškař Jaroslav Bába poměrně radikální změnu v technice skoku a znovu se mu vyplatila.

Vítkovický výškař v úvodu letošního roku zaznamenal rapidní vzestup výkonnosti, ale poté přišlo několik závodů, kde jeho forma stagnovala. Krátce před halovým mistrovstvím ČR se rozhodl pro změnu rozběhu a právě v bratislavské hale Elán opět pokořil magickou hranici 230 cm. „Skákal jsem z delšího rozběhu než obvykle. Vyhovuje mi to takhle víc, ale musím si to pořádně zažít,“ uvedl tehdy čerstvý mistr republiky. Před pařížským světovým šampionátem se změna rozběhu v podání Jaroslava Báby opakovala, je to však už záležitost několika týdnů, takže má svou novinku svěřenec trenéra Aleše Dudy dobře zažitou.

Foto: David Vokáč

„Rozběh jsem změnil těsně před Tampere,“
upřesňuje Bába, jemuž nový styl přinesl zlatou medaili na červencovém ME juniorů. „Kvalifikace i finále mi vyšly skvěle,“ radoval se Bába ze svého účinkování v Tampere. Na světovém šampionátu v Paříži se soutěž výškařů odehraje podle stejného modelu, mezi kvalifikací a finálovým závodem bude jeden volný den.

Na vrchol své dosavadní kariéry – seniorské mistrovství světa – je osmnáctiletý Bába dobře připraven. V tomto roce už sedmkrát překonal 230 cm. Takovou bilancí se mohou pochlubit jen tři další výškaři světa. „V posledních dnech před šampionátem je Jarda na odraze ještě lepší než dřív,“
přidává pozitiva o Bábově připravenosti trenér Duda. Premiérovou světovou soutěží bylo pro českého juniorského rekordmana letošní halové MS v Birminghamu. Bába jako černý kůň závodu obsadil devátou pozici a na jeho výsledku se do značné míry podepsala nervozita. „Před Paříží jsme hodně zapracovali na psychice a motivaci,“ zdůraznil Duda. Úlohu tajného favorita by Jaroslav Bába měl plnit i na Stade de France, alespoň mu ji řada reprezentačních kolegů přisuzuje. „Mladej Bába určitě může příjemně překvapit,“ uvádí obhájce titulu mistra světa Jan Železný. Benjamínka českého národního týmu při debutu na mistrovství světa bude provázet plyšový medvídek, kterého dostal pro štěstí od dorostenecké vicemistryně světa, dálkařky Denisy Ščerbové. „Pomohl mi už v Tampere,“ přibližuje Bába nezanedbatelný význam svého talismanu.   

Tomáš Klement

Vytisknout