přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

2. března 2005, 09:38

Výškař Bába si věří a chce z halového ME medaili, nejlépe zlatou

Výškař Jaroslav Bába má životní formu a pomýšlí na titul halového mistra Evropy.

Ve středu odjede do Madridu pro medaili, bez ní by se prý vracel hodně zklamaný. "Mám na to, abych vyhrál," prohlásil dnes sebevědomě bronzový medailista z olympijských her v Aténách.
Pomoci k úspěchu mu má i "krokodýlí trénink" i osobní setkání se  slovenským senzibilem. "Já totiž už jen ležím, koukám na telku a čekám, až přijde forma," řekl Bába s úsměvem v rozhovoru s novináři.

Dnes absolvoval poslední trénink v Ostravě, lehce ladit formu bude také ve středu odpoledne již v Madridu. "Uvidíme, ale rád bych skočil pořádný výkon, alespoň nad 230," plánoval. To by mělo stačit na cenný kov. "První výška nad 230 na první pokus bude medaile," řekl.
    Loni si Bába přivezl bronz z halového mistrovství světa v Budapešti. Ale jen za výkon 225 cm. "To se letos nestane," připomněl Bába daleko větší výkonnost výškařů. Tabulky vede za 238 cm Rus Rybakov, Bába má 237, o dva centimetry méně skočil i Švéd Stefan Holm. Letos dvanáct Evropanů zdolalo 230 cm. "A bacha na Rusa Dmitrika, ten skočil 234 a pak se schoval," řekl Bába.
Když Bába závodil poprvé mezi dospělými před dvěma lety v hale v Birminghamu, byl vyjukaný a zaplatil daň z nezkušenosti. Letos to prý bude jiné. "Už vím, co mě čeká. Každá zkušenost je dobrá, teď z toho vůbec nemám strach. Zatím mi ani nepřijde, že jedu na Evropu. Nebojím se žádného zmatku na ploše," vykládal. Do Madridu jedou i Svatoslav Ton a Tomáš Janků. "Kdybychom všichni postoupili do finále a tam je vyškolili..." zasnil se.
Platí za jednoho z favoritů, ve světových tabulkách je druhý za Rybakovem. Český rekord 237 cm skočil v lednu v Arnstadtu. "Ale tam byl trochu jiný povrch, tady to má být tvrdé, ale uvidíme. Ladil jsem na tento závod, měl bych na tom být nejlépe z celé zimy. Ale je to v psychice," prohlásil výškař.
Již v minulosti získával před závody energii od slovenského senzibila a nedávno se s ním konečně setkal. "Vypadá zajímavě, je to zvláštní člověk," řekl výškař. "Musím mu věřit, abych byl v psychické pohodě, abych si to vsugeroval do hlavy," řekl. "Je mezi námi větší důvěra, zase mi v Madridu pošle energii," dodal Bába.
Chybět mu bude zraněný tyčkař Adam Ptáček, který s ním a Tomášem Janků tradičně hraje na počítači a večer před závody chodí na malé pivo. "Na spaní to je nejlepší. Snad zaskočí někdo jiný, třeba trenér," usmíval se Bába.
Rituálem se senzibilem prošel Bába i loni na HMS v Budapešti a před aténským olympijským závodem. A v předvečer obou podniků si zašel také na obligátní třetinku piva, což má v plánu i v Madridu. Z obou závodů pak přivezl medaili...

                                                                                            ČTK