přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

30. srpna 2011, 06:15

Výškař Bába postoupil do finále

Jaroslav Bába skočil při mistrovství světa v Tegu kvalifikační limit 231 cm pro postup do čtvrtečního boje o medaile.

Halový vicemistr Evropy Jaroslav Bába potvrdil svoji pověst kvalifikačního suveréna. Rozřazovacími boji procházel bez zaváhání, komplikace přišly až na výšce, která dávala postupovou jistotu a jíž nejprve dvakrát shodil. „Byl jsem na 90% přesvědčený, že už můj dosavadní výkon by na finále stačil, což se také nakonec potvrdilo. Ale jsem rád, že jsem 231 cm skočil a dokázal si, že na to mám,“ prohlásil svěřenec Jana Janků.

Kvalifikace probíhala za velmi náročných podmínek, kdy teplota přesahovala 31 st. Celsia ve stínu. A co teprve na rozpálené ploše stadionu? „Bylo to hrozné, docela peklo, ale byly tam sudy s ledem a studenou vodou, tak jsem si vždycky namočil ručník. Snažil jsem se odpočívat a zůstávat ve stínu,“ popisoval Bába.

I přes výheň však měla kvalifikace vysokou úroveň. Přispěla k tomu asi i kvalita povrchu, který je podle Báby hodně rychlý. Postupový limit překonalo hned deset borců, další tři je doplnili díky čistému zápisu do 228 cm. „Hodně klukům to dost lítalo. Bude to velmi zajímavé a dost otevřené,“ myslí si Bába o finále, v němž by rád hrál jednu z klíčových rolí. „Chci útočit na medaili,“ prohlašuje odhodlaně.

Další disciplíny ze sedmiboje odkrojila Kateřina Cachová. V dálce skočila 597 cm a v oštěpu hodila 43.98 m. Celkem má po šesti disciplínách 5021 b a patří jí průběžná 23. příčka. O celkové prvenství si dnešními výkony 661 cm a 52.95 m rázně řekla Ruska Černovová, před poslední disciplínou má těžko promrhatelný náskok 133 bodů na Britku Ennisovou. K bitvě se však schyluje v případě bronzové medaile, na kterou mohou před osmistovkou pomýšlet hned čtyři závodnice. 

Výsledky

Adam Pražák

Vytisknout