přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

22. srpna 2004, 20:15

Výškař Bába je krůček od olympijské medaile

Jaroslav Bába se v obrovském dramatu finále výškařů na OH v Aténách kráčí vstříc olympijské medaili!

20:36
Český výškař Jaroslav Bába výšku 2.36 už nedokázal překonat, i tak může za skvělých 2.34 m slavit bronzovou olympijskou medaili! V devatenácti letech jako nejmladší účastník velkého finále v Aténách tak navázal na zisk stejného kovu na letošním MS v hale. 

20:34
Američan Hemingway shodil napotřetí 2.36 a v soutěži skončil. Stejným výsledkem skončil třetí pokus jeho krajana Nieta, což znamená, že Jaroslav Bába si z olympijské soutěže odnese medaili. 

20:32
Jaroslav Bába i napodruhé neuspěl na výšce 2.36, druhý pokus nebyl tolik nadějný jako předchozí skok.

20:29
Napodruhé shodili laťku ve výšce 2.36 oba Američané, Nieto a Hemingway, ke svému druhému pokusu se připravuje český borec Jaroslav Bába. Stane se tak po skončení 2. semifinále na 400 m překážek žen.

20:26
Sedmnáct závodů v řadě neporažený Švéd Holm se prvním pokusem přenesl přes skvělých 2.36 a při něúspěších všech tří svých soupeřů se posunul do čela olympijské soutěže.  

20:14
Český reprezentant se po dvou neúspěších na výšce 2.32 m odhodlal třetí pokus přesunout na laťku o 2 centimetry výš. Poslední šanci devatenáctiletý Jaroslav Bába využil, s drobnou rezervou se přes 2.34 přenesl a rázem se vyhoupl na druhou pozici průběžného pořadí.

Ve hře sice vedle bezchybného Američana Matta Hemingwaye zůstalo dalších pět závodníků, ale každý z nich 2.34 prvním pokusem shodil, takže na překonání Báby v konečném pořadí bylo třeba bezpodmínečně zdolat následných 2.36 m, a to by navíc karvinský rodák musel na hodnotě českého rekordu chybit.

Výška 2.34 už byla nad síly Rusa Rybakova a Ukrajince Sokolovského, i veterána ze Srbska a Černé Hory Dragutina Topiče. Na druhý pokus laťku pokořil Američan Jamie Nieto, napotřetí se v soutěži zachránil také hlavní favorit závodu Stefan Holm ze Švédska.    

Druhý český zástupce ve finále Svatoslav Ton po zdolání základu 2.20 překonal napodruhé 2.25 a 2.29, ale po dvou chybách na 2.32 provedl stejný taktický manévr jako Bába, ale neuspěl. V konečném pořadí Tonovi patří osmá pozice.

Výsledky finále výškařů naleznete ZDE.

Tomáš Klement

Vytisknout