přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

11. srpna 2005, 00:45

Výškař Bába doufá, že má v noze dynamit

Medailová naděje české výpravy Jaroslav Bába přicestoval do dějiště mistrovství světa v Helsinkách v dobré pohodě a věří v medaili.

Před druhým mistrovstvím světa v kariéře se dvacetiletý výškař cítí ve výborné pohodě: „Nejsou žádné zdravotní problémy, na odraze se cítím perfektně. Doufám, že ten dynamit v noze je. A bude ještě větší.“ Přípravu Bába koncipoval tak, aby podle svých slov vydržel kvalifikaci i finále. Mezi jednotlivými fázemi soutěže je volný den, do kvalifikace nastupují výškaři v pátek v poledne. 

„Počasí mě neděsí,“ vyjádřil se bronzový olympionik k nepříznivému počasí provázejícímu helsinský šampionát. „Kdyby pršelo, byla by to pro mě asi výhoda. Hodně lidí by takhle vypadlo už v kvalifikaci. Já na to mám dobré tretry,“ ujistil Bába.

Mladý výškař přijímá roli jednoho z favoritů, vždyť mu patří třetí místo ve světových tabulkách, má za sebou bronz z olympijských her a halového MS a sebevědomí si v této sezoně posílil dvěma druhými místy na mítincích Golden League. „V roli největšího favorita se ale necítím. Někde mě tipují na stříbro, teoreticky by to tak mohlo být,“ připustil Bába, „kdyby to medaile nebyla, byl bych zklamaný. Myslím si, že na to mám, abych získal medaili.“

Mezi favority český výškař řadí dále Stefana Holma a Jaroslava Rybakova a nezapomíná ani na závodníky USA, kteří na OH v Aténách vybojovali druhou a čtvrtou pozici: „Američani se vždycky dokážou připravit na mistrovství. Hemingway bude určitě dobrej.“

Kvalifikační limit pro jistý postup do finále má hodnotu 2.29 m. „Limit asi bude potřeba skočit,“ předpovídá Bába. „I když, je to dvanáct lidí, tak tolik to asi nedá. Tak zřejmě bude stačit 227 na první,“ opravil se.

Se skromným ubytováním ve vesnici mistrovství světa je Jaroslav Bába spokojen: „Šok to pro mě nebyl, jsem rád, že máme na pokoji internet. Různě si brouzdám, hlavně na sportovní stránky, co se píše o atletice.“ Večer před závodem uplatní Bába svůj obvyklý rituál. „Večer před závodem si dám malé pivečko,“ potvrdil svěřenec Aleše Dudy.   

Tomáš Klement

Vytisknout