přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

11. ledna 2012, 18:28

Výškař Bába absolvoval přípravu fit a opět myslí na medaili

Po vydařených soustředěních by chtěl Bába minimálně zopakovat výkonnost z loňské haly, již ozdobil stříbrem z „Evropy“ v Paříži. Vedle vrcholu v Istanbulu se těší do Banské Bystrice, kam se vrací po víceleté pauze.

„Přípravu jsem zvládl tak na 99,9 %,“ usmíval se Jaroslav Bába při dnešním setkání s novináři před halovou sezonou 2012. „Vše proběhlo bez zdravotních komplikací, nepotkaly mě ani žádné drobné potíže, musím to zaklepat,“ pochvaloval si svěřenec Jana Janků, který od toho odvíjí i své nemalé ambice pro první vrchol sezony. „Chtěl bych rozšířit medailovou sbírku. A když skočím alespoň 234 jako loni, můžu pomýšlet na hezké umístění,“ je přesvědčen Bába.

Vydařená příprava, shodují se svěřenec i trenér
Než mohlo začít polykání tréninkových dávek, naordinovala si domácí výškařská jednička desetidenní regenerací v lázních Třeboň. „S přípravou jsme začali druhý týden v říjnu soustředěním ve Špindlerově Mlýně, kde jsem nabíral základní objem, kopce, prostě fyzičku,“ popisuje Bába. Následovaly dvakrát Kanárské ostrovy, jednou na ostrově Gran Canaria, na němž se věnoval především běhání po písku, podruhé na Tenerife. „Tam už jsme začali trochu skákat a dělat speciálnější přípravu,“ přibližuje dále.

To, že se stříbrnému výškaři z loňského halového mistrovství Evropy v této fázi sezony dařilo, potvrzuje i jeho trenér Jan Janků starší. „Co se týče tréninkových ukazatelů, Jarda je na tom o něco lépe než loni. Proto by i závodní výkony měly být dobré, minimálně tak jako před rokem,“ věří kouč. „Samozřejmě, ještě není tak starý, aby se nemohl ještě zlepšovat, takže se pořád najdou trochu rezervy v rychlosti, technice nebo síle,“ dodává Janků.

Nový kolega a udržování váhy
V přípravě Jardovi pomohl nový tréninkový parťák, 21letý Jan Hostonský, 205 centimetrů vysoký skokan z Mladé Boleslavi, zatím s osobním rekordem přesně na úrovni své postavy. „Absolvoval se mnou přípravu ve Špindlu a druhé soustředění na Tenerife. Docela jsme se doplňovali a vyhovovali si,“ říká k mladíkovi jeho o šest let starší kolega.

Díku tomu předešlému, Slováku Horákovi, se loni Bába naučil přistupovat odpovědněji i třeba k životosprávě, třeba k udržování důležitého parametru, váze. „Už jsem si na to docela zvykl, takže to nebylo tak těžké se hlídat. Přes přípravu jsem trochu přibral, ono když se víc maká, je potřeba více jíst. Ale samozřejmě zdravě. Měl jsem 89, 90 kilo, po Vánocích 86 a dostat se teď na 85, což je ideální pro závodní sezonu, nebude vůbec problém,“ vysvětlil Bába.

baba_HME11_tleskapomedaili_n.jpgPo zisku stříbra na HME v Paříži - foto: www.graf.cz

„Jízdní řád“ a soupeři pro halu 2012
Podle manažera Jana Janků mladšího už má Bába prakticky jasný celý program. Začne úvodním dílem seriálu Czech High Jump Grand Prix v Ostravě 24. ledna, v němž obhajuje celkové prvenství, a v krátkém sledu následují oba díly Moravské tour v Hustopečích a Třinci (28. a 30. 1.).

V únoru pak čeká Bábu Banská Bystrica (8. 2.) a zbylé díly Czech HJ GP v Brně, kde se soutěž nově přesouvá do nákupního centra Olympia (14. 2.), a v Praze, v níž se mítink známý jako Novinářská laťka už ve své obnovené historii v Metropoli Zličín docela zabydlel. Přípravu před mistrovstvím světa v Istanbulu zakončí domácí šampionát, rovněž v hlavním městě, ale v hale Otakara Jandery ve Stromovce (26. 2.). „Jednáme ještě o startu v Arnstadtu (4. 2.),“ dodává Janků ml.

Jelikož je Bába fit, nemá důvod nepodávat kvalitní výsledky už v průběhu sezony. „Doufám, že začátek sezony bude lepší než loni, v níž jsem před Evropou skočil jen jednou 230. Chtěl bych, aby to vylétlo už o něco dříve než při vrcholu haly,“ přeje si a dodává, kam se vedle Istanbulu nejvíce těší. „Poslední roky jsem neskákal v Banské Bystrici. Rád se tam vrátím, protože nejméně jsem tu skočil 228 a pak 230 a více a jednou jsem i vyhrál.“

Na otázku, na kterého skokana je Bába nejvíce zvědavý, odpovídá bez váhání. „Na Uchova. Četl jsem si jeho komentáře, jak doufá, že letos ten světový rekord překoná,“ připomněl loňské útoky halového suveréna. „Jsem ale zvědavý i na další Rusy, a pak na mladého Katařana Mutaze Essa Barshima. I když, nevím jestli bude závodit, loni halovou sezonu vůbec nešel,“ připouští Bába. „Počítat s ním musím.“

Vysokoškolák Bába
Ještě než Jaroslav Bába odstartuje sezonu, v níž vyhlíží svou třetí olympiádu, čeká jej také první zkouškové období. Loňský maturant splnil svá slova pokračovat ve studiích a nastoupil na soukromou Vysokou školu ekonomie a managementu. „Myslím, že je důležité uvažovat i do budoucna. Jenom střední škola už dnes nestačí, a tohle mi dá více možností,“ míní Bába, který si vybral VŠEM především proto, že vychází úspěšným sportovcům svými stipendii i způsobem studia vstříc.

A tak se stal spolužákem i několika atletů, třeba Petra Frydrycha. „Docela si to pochvaluje, a tak jsem si říkal, že když jsem se do toho učení dostal, proč v tom nepokračovat? Studuju dálkově, jednou za dva týdny přednášky, což se dá zvládat,“ popisuje Bába, kterého hned zítra čeká první zkouška. „Přes soustředění na to nebyl čas, zítra bych si chtěl udělat premiéru, jde o makroekonomii. Posadí mě před počítač a budu vybírat z abcde, „okecat“ se to nedá. Je tam ještě možnost se dnes odhlásit, ale spíš počítám, že půjdu,“ dodává s úsměvem.

Pozvánka na vrchol výškařské Grand Prix
Agentura SMA, jež Bábu zastupuje, organizuje také Novinářskou laťku. Při dnešním setkání tak ústy Radovana Vrátného tlumočila pozvánku na 16. února do Metropole Zličín od 17 hodin. „Pro diváky připravíme show s hudbou, vstupné je zdarma, a navíc jsou pro publikum připraveny ceny. Laťka je vyvrcholením Czech High Jump Grand Prix, v níž jsou pro nejlepší tři skokany připraveny hodnotné ceny,“ popsal Vrátný.

„O hvězdách, které tu budou startovat, vás budeme ještě informovat,“ doplnil jej Jan Janků ml., „prozatím máme potvrzeného talentovaného Rusa Patrakova (OR 226), Itala Fassinottiho (229) či Američana Moffatta (230), ale také Rumuna Donisana (228) a Bulhara Ninova (229),“ nastiňuje Janků.

 

Michal Procházka

Vytisknout