přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

5. března 2005, 18:15

Výškař a vášnivý malíř Ton si v Madridu neodpustí návštěvu Prada

Až se v pondělí ráno po finále výškařů na halovém mistrovství Evropy probudí, jeho kroky budou směřovat do slavného adridského muzea Prado.

Šestadvacetiletý Svatoslav Ton je totiž vášnivý malíř a umění jevedle atletiky jeho druhým životem.  "Snad tam budou mít Dalího," doufal po dnešní kvalifikaci, z níž postoupil společně s Jaroslavem Bábou do nedělního závodu. Jakmile zuje tretry a vysvleče tepláky, odreagovává se malováním. Obdivuje Rembrandta, Michelangela, da Vinciho i van Gogha. Alečíslo jedna je u něj právě Salvator Dalí. "To je moje krevní skupina," tvrdí. "Moc rád bych se tam šel podívat. Uvidíme, jak dopadne nedělní závod a případná následná oslava," smál se na celé kolo talent, jenž dlouho laboroval se zraněním, ale v posledních dvousezonách patří mezi světovou špičku. Když zjistil, že výpravaletí domů až odpoledne, pookřál. "To by se dalo stihnout obojí,"doufal.
Maluje uhlem i olejem, obchází galerie. Na závody v jehokabele nesmí chybět skicák a tužka. Jednou dokonce svůj obraz za tři tisíce korun prodal, ale od té doby už své výtvory nenabízí."Když je čas, tak zajdu na výstavu, ale při atletice a závodech to je vyloučené," litoval. Má hodně rád impresionismus. "V Mnichově v Pinakotéce se mi líbili impresionisté, taky mám hodně rád realismus portrétistů," vykládal. Ale nechce rozdávat rozumy, jen za sebe nechá hovořit svůj vkus. "Jsem ale laik, nejsem vzdělaný, konkrétního nic neřeknu, abych nebyl za blbce," usmíval se. Tužku a papír má i v Madridu. "Je to pro mě zábava, koníček, odreagování," vykládal. A co návštěva snad nejznámější galerie na světě v pařížském Louvru? "V Paříži jsem byl v roce 1997, to mě ještě malování nijak nebralo," vzpomínal výškař, k jehož image neodmyslitelně patří šátek na hlavě. "Aby nebylo vidět, jak jsem plešatej," smál se.