přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

8. srpna 2003, 14:32

Vyrovnaná světová špička dává českým výškařům naději

Čeští atleti reprezentující na nadcházejícím mistrovství světa v Paříži jsou ve finále své přípravy na vrchol sezony.

Minimálně trojnásobné zastoupení bude mít Česká republika ve výškařském sektoru. Dva dny před uzavřením nominace na MS patří mezi jisté účastníky Iva Straková, Tomáš Janků a Jaroslav Bába. Soutěž mužů už v úvodní den šampionátu rozdělí nejlepší světové výškaře na úspěšné a poražené. Do kvalifikace nastupují čeští reprezentanti v sobotu 23. srpna od 17,40 hodin. Zkušený Tomáš Janků debutoval v seniorské kategorii rovnou na olympijských hrách. Po postupu z kvalifikace v Atlantě 1996 obsadil čtrnáctou pozici. Závodník pražské Dukly letos cestuje na své druhé MS, před šesti lety v Aténách skončil v kvalifikaci.


Foto: F. Macák

„Zvlášť pro výškaře je kvalifikace veliký stres,“
tvrdí Janků, „mnozí závodníci už se nedokážou tak koncentrovat na finále.“ Sám Janků preferuje jednotlivý závod před modelem soutěže rozdělené do dvou dnů. V Paříži čeká výškaře po kvalifikaci den volna a boj o medaile vypukne v pondělí 25. srpna. „Letos není nikdo s vyrovnanou výkonností,“ hovoří Janků o výškařské světové špičce a k vrcholnému závodu sezony dodává: „bude hodně záležet na momentální formě.“ Posledním testem formy Tomáše Janků bude závod při 3. kole Česká spořitelna extraligy v pražském Edenu, který se koná v sobotu 16. srpna. „Samozřejmě bych byl klidnější, kdyby se mi závod týden před Paříží vydařil a dosáhl bych při něm zlepšení,“ naráží Janků na svá předchozí vystoupení. „Poslední čtyři závody mi nevyšly,“ shrnuje své starty v uplynulém období. Nejlepší výkon v této letní sezoně předvedl osmadvacetiletý borec při 1. lize Evropského poháru ve Velenje, kde pomohl národnímu družstvu svým vítězstvím výkonem 230 cm. Ostřílený bojovník se před mistrovstvím světa psychicky cítí vyrovnaně: „Na každej závod se snažím připravit tak, jako by to bylo mistrovství světa. Do Paříže stejně jako kamkoliv jinam jedu prostě závodit.“

Dvojici elitních českých výškařů v Paříži doplní Jaroslav Bába. Jedním z vrcholů dosavadní kariéry vítkovického juniora bylo halové MS v Birminghamu. Ve vyrovnaném závodě Bába skončil po překonání 225 cm devátý. Ze všech českých reprezentantů na MS v Paříži má mladý výškař na svém kontě jasně nejvíc startů v letošním roce. Včetně halové sezony absolvoval Bába už téměř třicet závodů, s blížícím se světovým šampionátem stále častěji poznává chuť vítězství. Před dvěma týdny dominoval na evropském šampionátu juniorů, kde jako jediný z finalistů překonal 228 cm. Uplynulý víkend Bábovi přinesl kvalitní výkon 230 cm a cenný skalp několika borců světové extratřídy na mítinku IAAF Grand Prix v Soluni. „Všichni jsou porazitelní,“ stručně hodnotí své soupeře český junior, který se po svém výkonnostním vzestupu na počátku tohoto roku záhy zabydlel ve světové špičce. „V Paříži to bude dost vyrovnané,“ předpokládá Bába, „prvním cílem je pro mě postup do finále.“ Jaroslav Bába odhaduje, že k účasti mezi elitou bude stačit 227 či 228 cm. Při své premiéře na vrcholné světové soutěži pod otevřeným nebem svěřenec trenéra Aleše Dudy preferuje výsledek před výkonem: „Kdybych si mohl zvolit, bral bych raději medaili než osobní rekord. Osobák můžu skočit i na jiných závodech.“ V záplavě letošních startů osmnáctiletý výškař už několikrát absolvoval sérii závodů podobnou soutěži v Paříži, kde po kvalifikaci následuje den volna a poté se ti nejlepší střetnou ve finále. „Úplně totéž jsem absolvoval nedávno v Tampere,“ vzpomíná Bába své vítězné tažení mistrovstvím Evropy juniorů. „Na mistrovství světa se každopádně chci stoprocentně připravit, protože štěstí přeje připraveným,“ zmiňuje Bába faktor, který na cestě k úspěchu může hrát klíčovou roli.

Starty uvedených českých výškařů na MS 2003 v Paříži:

Tomáš Janků, Jaroslav Bába
23. 8., 17:40 – kvalifikace;
25. 8. 18:50 – finále

Tomáš Klement

Vytisknout