přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

Výprava odletěla přes Mnichov do Kataru

Reprezentační jedenadvacítka plus doprovod dnes ráno vyrazily do tepla. Ne však na tréninkový kemp, ale na vrchol halové sezony do příjemného klimatu Arabského poloostrova.

Teplota kolem třiceti stupňů bude asi vadit málokomu, s teplotním šokem opačným směrem má řada z členů nedobré zkušenosti. Přes brzkou ranní hodinu byli na pražském Ruzyni všichni vesměs dobře naladěni. Koneckonců časné vstávání mnohé z atletů vzhledem k časovému posunu čeká tak jako tak, v Dauhá je o dvě hodiny více než v Praze, takže začátky soutěží od devíti znamenají v podstatě od sedmi.

Úsměvy hýřila ženská štafetová čtveřice Hejnová, Rosolová, Bergrová, Bartoničková, která se před dvěma lety umístila ve Valencii nejvýše z celé výpravy, čtvrtá. „Také jsme si vyslechly, no jo, čtvrté, ale z šesti,“ glosovala Jitka Bartoničková. Výhoda štafety však je, že v kolektivu se takové výtky snášejí lépe. „Atletika je individuální sport a tohle je příležitost jak si ji užít v týmu,“ uvedla Denisa Rosolová. Za šprýmařku je zjevně Zuzana Bergrová, autorka přezdívky skupiny Martiny Blažkové „Rychlý holky“, kde trénuje také Hejnová a Bartoničková. „Jo, to jsem vymyslela já. Je to takové zvučné a hlavně teď jsme dokonce už i ‚rychlý‘,“ vtipkuje Bergrová.

Pokud kvartet i tentokrát dokončí, bude nejhůř pátý, více štafet totiž v Dauhá není. Mohou si sáhnout na medaili? „Může se někomu něco stát. Ale to může i nám,“ připomínají čtvrtkařky jedním hlasem. „Věříme si na čas kolem 3:32,“ věří každopádně, „pokud nenastane nějaká kolize,“ upozorňuje Bartoničková. „Letos jsme předávky nepodcenily, učily jsme se držet si odstup,“ vysvětluje Bergrová. Tím, že odpadly rozběhy, může Zuzana Hejnová oživit i svůj individuální start, který by jinak kvalifikace štafet mohla narušit. „V Mnichově si o tom s šéftrenérem promluvíme, ale ráda bych si jí zaběhla,“ prohlásil lídr štafety.

Tyčkaři chtějí finále
Finálové ambice mají obě aktuální tyčkařské jedničky, Michal Balner a Jiřina Ptáčníková. „Platí to, co jsem řekl po mistrovství republiky. Budu skákat vyšší základ a snažit se nejlépe vše na první, aby mi zbyly síly na případné finále,“ řekl svěřenec Boleslava Patery. „Je nás tam 21, tak to bude určitě alespoň pětihodinová soutěž. Když to finále nevyjde, budu zklamaný, ale zase začnu nanovo. Formu si ale myslím, že mám stejnou jako před dvěma týdny.“
„Vím, že jsem mohla 470 skočit už v Doněcku. Chtěla bych atakovat osobní rekord, a to by na finále mělo stačit,“ uvedla Ptáčníková, která si na Ukrajině skočila maximum 460 a poměřila síly s nejlepšími. „Bylo to takové malé mistrovství světa. Kdyby to na tom velkém nevyšlo na finále, beru to jako další zkušenost, pořád jich mezi dospělými nemám tolik,“ doplnila vítězka loňské univerziády.

"Věřím v dravost"
Přítel Ptáčníkové Petr Svoboda byl pasován do role největšího adepta na medaili. On sám takovou ambici má, zůstává však realistický. „Myslím, že první dvě medaile jsou dané. Já běžel pod 7.50 jednou, kdežto Trammell každým závodem, Robles snad kromě prvního také,“ míní svěřenec svého jmenovce Luďka. „Moje šance je spíš, když se to někomu nepovede. Já sám musím věřit v takovou tu dravost, se kterou jsem odjížděl do Turína i Berlína a která mě dovedla k úspěchům.“ Vedle Svobody roste v tréninkové skupině další překážkářský talent Martin Mazáč. Benjamínek výpravy prý ostatním kufry nosit nemusí. A jaká je jeho forma? „To teď moc nevím, poslední závod bylo mistrovství republiky a ten se moc nepovedl. Věřím, že při osobáku rezervy byly,“ uvedl předloňský semifinalista MS juniorů.

Nejdřív finále
Malinko stranou zájmu zůstal muž, jenž měl v úvodu sezony vysoké ambice. Jaroslavu Bábovi se však tolik nedařilo, proto také vynechal poslední start před Dauhá. „Banskou Bystrici jsme zrušili, abych mohl potrénovat. Fyzicky jsem na tom dobře, trochu jsem se pral s technikou. Poslední tréninky už to ale bylo dobré,“ povídal svěřenec Jana Janků. „Určitě chci finálové umístění a potom se uvidí. Je ale pravda, že svět je teď trochu jinde,“ připustil Bába, jehož maximum 228 je decimetr za tím světovým Rusa Uchova.

Šéftrenérem Kataru?
Poupravovat plány musel také Roman Šebrle. Vícebojařský matador po lednovém zranění zadního stehenního svalu dva týdny stál a další týden se do tréninku dostával. „Zranění vás vždycky zbrzdí, především v tom závodění. A první závody vypadaly dobře. Velký závod mě ale stoprocentně vybudí, já tam rozhodně nejedu odpočívat,“ uvedl majitel dvou zlatých z halových MS 2001 a 2004. Rozšíření své pětičlenné medailové sbírky z této akce však Šebrle nečeká. „Letos je hala hodně našlapaná, v podstatě nikdo z nejlepších nechybí. Pokud jde o medaile, netroufnu si odhadnout jak to dopadne, ale Brian Clay je na tom hodně dobře,“ odhaduje Šebrle, který má v souvislosti s Katarem jednu zajímavou zkušenost.

„Přišli za mnou dva jejich zástupci, jeden patrně šéftrenér a druhý nějaký vyšší funkcionář, jestli bych nechtěl dělat šéftrenéra,“ říká vícebojař s úsměvem. „Ani po Londýně bych to myslím nevzal. Pro mě je ta země daleko a já chci zůstat s rodinou. I golf můžu hrát líp někde jinde,“ uvedl na námitku možnosti celoročního provozování záliby, které se chce Šebrle po skončení s atletikou v roce 2012 věnovat naplno.

Derniéra Rybové
Druhým majitelem nejcennějšího kovu z halového MS v týmu je tyčkařka Pavla Rybová, pro niž je Dauhá konečnou na vrcholné atletické úrovni. „Zaspala jsem, takže jsem neměla moc čas nad tím přemýšlet,“ reagovala na otázku, zda jí přepadá nostalgie z konce kariéry. „Vím, že musím předvést víc než doposud v sezoně. Pravděpodobnost, že nepostoupím, je asi největší, co kdy byla, ale nemůžu tam jet s tím, že skončím v kvalifikaci,“ ví zkušená atletka.

Historicky nejpočetnější česká výprava pro HMS odletěla přes Mnichov (s výjimkou Šebrleho cesty přes Milán) do Dauhá kompletní. To znamená, že na letišti nechyběla kompletní mužská štafeta, Josef Prorok, Theodor Jareš, Jiří Vojtík, Pavel Jiráň a náhradník Richard Svoboda, překážkářka Lucie Škrobáková, výškařka Iva Straková, půlkaři Lenka Masná a Jakub Holuša, koulař Jan Marcell. Do dějiště třináctého mistrovství světa hala by měl český tým, pokud vše půjde hladce, dorazit v půl šesté středoevropského času.

Aktuální zprávy hovoří o tom, že výprava je již v Mnichově. „O největší rozruch se zatím postaral Petr Svoboda, který nechal pas v letadle. Naštěstí si vzpomněl včas, takže mu ho přivezli,“ informoval z trati tiskový mluvčí výpravy Adam Pražák.

Minifotogalerie (více foto na www.graf.cz):

10_LETD0004-8667_14925.jpg10_LETD0015-8666_14926.jpg10_LETD0017-8664_14928.jpg
10_LETD0023-8661_14931.jpg10_LETD0016-8665_14927.jpg10_LETD0029-8659_14933.jpg

Michal Procházka

Vytisknout

Související články