přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Výprava na ME v krosu odlétá již zítra

Pět českých reprezentantů se v neděli utká v holandském Tilburgu se čtyřmi stovkami běžkyň a běžců z celé Evropy.

Česká výprava ve složení David Gerych (muži), Vendula Frintová (ženy), Martin Mužík a Jakub Holuša (junioři) a Tereza Čapková (juniorky) odlétá zítra odpoledne z pražské Ruzyně. Doprovod tvoří vedoucí Dušan Molitoris, trenér Jan Krabec a lékař MUDr. Jiří Feix. Oproti loňsku bude reprezentovat méně závodníků - všichni jsou vítězové M ČR v přespolním běhu. Jakub Holuša zvítězil v kategorii dorostu, ale v Holandsku nastoupí do závodního pole juniorů.

Vítěz M ČR v krosu v kategorii mužů, David Gerych, zareagoval na svoji nominaci ihned, jak se o ní dozvěděl: "Moc se těším, trénoval jsem na to. Zkusím tam udělat i nějaký výsledek." Účastník předloňského ME v Edinburghu doběhl tehdy na 55. místě. "Myslím si, že letos je reálné umístění do třicátého místa," netají své ambice mladý běžec AK Kroměříž.

V ženské kategorii letos nastoupí mezi 86 závodnic Vendula Frintová, která už reprezentovala svoji zemi i v triatlonu a duatlonu. Ale ani pro ni není mistrovství Evropy něčím novým. "V roce 2002 jsem běžela v kategorii juniorek a skončila čtyřicátá šestá. Bylo to těsně po zranění," vysvětluje náchodská sportovkyně a dodává: "Letos mezi ženami ale asi bude mnohem větší konkurence. Je jasné, že čas, který stačil doma, venku nic neznamená." Vendula se netají tím, že nejdůležitější je pro ni triatlon a atletiku dělá jaksi mimochodem. Nebude jí v neděli na startu chybět motivace? "To rozhodně ne. Ale jak říkám, bude to těžké. Vypálím od začátku naplno a budu doufat, že vydržím. Jinak to asi nepůjde."

V kategorii juniorů poběží dva naši běžci. Devatenáctiletý Martin Mužík je tím starším. "Mám chuť na dobrý výsledek. Jan Kreiseinger zaběhl v roce 2003 mezi juniory na 23. místě, tak by bylo dobré s tím něco udělat (smích)." Jakub Holuša je o dva roky mladší. V České Lípě běžel v kategorii dorostu, ale na ME není tento závod vypsán. Nastoupí tedy mezi starší soupeře a optimismem příliš nesrší. "Spokojený budu za jakýkoliv výsledek, vždyť se mnou poběží o dva roky starší kluci! Ale bude to ohromná zkušenost a moc se těším. Nedělám si iluze, když doběhnu do 70. místa, budu rád. Navíc mám zvláštní tušení, že bude pršet."

Terezu Čapkovou trénuje její otec a z kvalifikace na ME v kategorii juniorek má velkou radost. "Tereza je sportovně nadaná, ale tohle pro ni bude první velká zkušenost. Kromě několika silničních běhů v Itálii nemá srovnání se zahraniční konkurencí." Na dobré výsledky je ale Tereza zvyklá i z jiného sportu. "Ještě před rokem a půl závodně plavala. Vyhrála mistrovství republiky na 5 km a vozila medaile z republikových závodů. Pak ale přešla plynule k běhu."

Dvanácté mistrovství Evropy v krosu začíná v neděli 11. prosince ve 12.00 hodin. Nejprve se představí juniorky, poté junioři, ženy a ve 14.30 muži. Na startovní listině je více než 400 jmen z 29 evropských zemí.

Největším loňským úspěchem je 56. místo Ireny Petříkové v kategorii žen. Historicky nejlépe se na ME v krosu umístila Helena Volná. V roce 1998 vybojovala v italském Ferreru 8. místo.

Více informací naleznete v sekci Zaostřeno na...

David Klempíř

Vytisknout