přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Vyňato z deníčků

Špičkoví čeští atleti pomalu končí svá soustředění v teplých krajích a na zbytek přípravy se stahují do své domoviny. V jakém jsou rozpoložení, jsme hledali v zápiscích, které zveřejňovaly na svých internetových stránkách.

Na www.svobodagroup.cz píše trenér Ludvík Svoboda, o jehož skupině webové stránky jsou, o ambicích svých svěřenců. Ty největší má pochopitelně jeho jmenovec Petr, který vloni na překážkách opravdu zářil. „Loni pronikl do absolutní světové špičky a víme, že udržet se v ní je podstatně těžší, než se do ní dostat. Peťan však v přípravě na halovou sezónu makal jako nikdy a chce všem dokázat, že ten loňský vzestup nebyl náhodný, že je prostě pan atlet! Jeho ambice, ale i moje, jsou vysoké a oba chceme dokázat ještě více - chceme získat konečně nějakou tu velkou medaili, ať už z HME, nebo MS!“ vyhlašuje trenér a pokračuje o dalších závodnících:  „I Martin Mazáč touží po úspěchu mezinárodního měřítka v juniorské kategorii a děsně jej láká překonání českého juniorského rekordu v běhu na 110 m překážek a úspěch na juniorském ME. Kateřina Čechová byla před dvěma lety medailistkou z ME juniorek a letos jí čeká ME do 22 let a i tam by chtěla dokázat, že to evropské špičky své věkové kategorie stále patří. I Libor Žilka by chtěl všem těm, kteří o něm tvrdí, že nepatří k nejlepším českým sprinterům, dokázat, že se mýlí a chce to ukázat již v halové sezóně. Ta se už neúprosně blíží a tak již 5. ledna nastupuje Jan Ondráček na první halový start v rámci Akademického mistrovství ČR v hale na Strahově. Příští víkend to je 10. a 11. ledna čeká první závod i Martina Mazáče a 16. ledna budou závodit při I. veřejných závodech ve Stromovce i další členové naší skupiny –Jirka Birmbaum, Petra Matějková. Trio Petr Svoboda, Kateřina Čechová a Libor Žilka si premiéru halové sezóny odbudou 17. ledna v Luxemburgu na mezinárodním mítinku Pedus“

Skupina Martiny Blažkové se letos rozpůlila na dvě části. Čtvrtkařky překážkářky Zuzany Hejnová a Bergrová zamířily do JAR, zbytek nejprve na Lanzarotte. Poslední zprávy na webových stránkách www.rychlyholky.cz jsou z poloviny prosince, kdy došlo k opětovnému sloučení skupiny. Slovy Zuzany Bergrové byl stav členek výpravy na Kanárské ostrovy náslesdující: „Jitka (bartoničková)- v pohodě a bez úhony kvalitně odtrénovala; Jana (Korešová)- v nepohodě a s úhonou se věnovala doplňkovým činnostem kvůli bolavému koleni a bude asi hrozně silná; Anet (Pecnová)- s drobnými úpravami a menším výpadkem kvůli tahajícímu stehnu udělala, co se po ní chtělo.“  Samotnou Bergrovou pak na svých stránkách www.hejnova.cz ocenila její jmenovkyně Hejnová následovně: „Zuzka udělala velký kus práce. Vypadá dobře a pokud vydrží zdravá můžeme se těšit na pěkné výsledky,“ napsala jen pár dní před svátky, které hodlala strávit ve společnosti svého přítele v JAR. Do Prahy se česká rekordmanka a finalistka olympijských her chystala vracet 6. ledna.

Silný dojem nechala jižní Afrika na stříbrného z MS do 17 let v Ostravě Jaroslava Hedvičáka. Ve Stellenboschi byl se skupinou Dalibora Kupky, kterou tvoří světový rekordman Roman Šebrle, půlkař Jarda Růža, mílař Tomáš Belada, čtvrtkař Petr Vaněk a slovenský desetibojař Slavena Dizdarevič. „Městečko nebylo příliš veliké, velkou část zabírala tamější vyhlášená univerzita. Po prohlídce městečka a pár nákupech jsme dále už jen trénovali a odpočívali. Prvních deset dní jsem trénoval spíše do objemu, protože jsem musel dohnat ztrátu za předchozích 14dní, kdy jsem byl nemocný. Druhých deset dnů jsem už trénoval více technik a kvalitních úseků. Ve dnech volna jsem jezdili do nedalekého přímořského městečka Strand na krásnou pískovou, dlouhou pláž a příjemně teplé moře. O jedné neděli jsme se vydali směrem na Mys Dobré naděje na Boulder beach. Na této pláži se nacházela jediná kolonie tučňáků v celé Africe,“ píše na svých stránkách www.hedvicak.borec.cz. Návrat z tepla pro něj nebyl zrovna jednoduchý. „Po příletu zpět do České republiky jsem si asi týden zvykal na naši českou zimu a dalo mi to celkem zabrat. Přece jenom je den o něco kratší a teploty o něco nižší. Každopádně jsem se s tím vyrovnal a pomalu sbírám formu na nadcházející závody. Ke zhodnocení tréninků bych chtěl říci, že si myslím, že jsem udělal pokrok téměř ve všech disciplínách včetně koule, disku, oštěpu a změněné technice dálky a překážek. Také si myslím, že jsem tam naběhal pár kvalitních úseků v tretrách a udělal si nejlepší výkony roku či osobní rekordy na testovacích distancích. Soustředění ve mně zanechalo velmi dobrý dojem a doufám, že se tato příprava projeví v závodním období,“ uzavírá mladý vícebojař své zatím poslední vyprávění.   

Adam Pražák

Vytisknout