přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

10. května 2011, 15:04

Výkony roku ze zámoří, starty seriálů IAAF, Lewis zpátky v „osudí“ a další dodatky

První nabitější víkend přinesl mnohé události. Přinášíme ty, které se nevešly do dosavadních aktualit, ale přitom by vás neměly minout.

Třikrát „WL“ na Jamajce, jednou na Guadeloupe
První mítink druhé nejvyšší série IAAF World Challenge v Kingstonu v sobotu přinesl tři nejlepší časy roku. Američanka Carmelita Jeterová, která předloni zářila v závěru sezony, má tentokrát výtečnou formu již v jejím úvodu. I když je třeba zmínit, že k času 10.86 jí pomohl takřka ideální vítr (+1.9). Baptistové z Trinidadu a Toboga dokonce přispěl ke kvalitnímu osobnímu rekordu (10.94).


Carmelita Jeterová na HMS 2010 - foto: www.graf.cz

Větším překvapením je však rozhodně výkon roku na dvoustovce, o nějž se postaral medailista z dorosteneckého i juniorského MS Nickel Ashmeade. 21letý Jamajčan si zlepšil osobák o 45 setin na výtečných 19.95 (+1.6, také rekord mítinku) a navíc dokázal pobít zkušenější borce, Steva Mullingse (20.15), Wallace Spearmona (20.18) či Nestu Cartera 20.25; Asafa Powell skončil dokonce až osmý (21.40).
Nadále ve skvělé formě je evropský šampion i lídr tabulek Andy Turner 13.28 (+1.8), jenž za sebou nechal třeba Terrence Trammella (13.39).
Ostatní sprinty měly příliš silný vítr v zádech, čímž přišli o výkony roku i osobní rekordy Jamajčané Yohan Blake na stovce – 9.80 (+2.2) – a Shelly-Ann Fraser-Pryceová na dvojnásobné trati 22.10 (+2.4).
Do třetice se o tak letošní maximum postarala Jamajčanka Kenia Sinclairová, která zvládla půlku za 1:58.41, pod dvě minuty se dostala ještě i Američanka Phoebe Wrightová (1:59.98).

V neděli následoval na druhé straně zeměkoule další mítink World Challenge, v japonském Kawasaki. Výkon roku nepřinesl, pouze národní rekord ženské štafety 43.39. Také tu odstartoval kladivářský seriál, který už tolik radosti domácím nepřinesl, neboť Maďar Krisztián Pars jasně porazil Koži Murofušiho 79.47 ku 78.10.

Výsledky mítinků v seriálu World Challenge

Mítink v Baie Mahault na karibském ostrůvku Guadeloupe, spadajícím pod Francii, přinesl navzdory dešti nejlepší čas na čtvrtce překážek, postarala se o něj Američanka Lashinda Demusová 54.85. Na hladké čtvrtce zaujal vzhledem k podmínkám její krajan Jeremy Wariner (44.88).
Na francouzském území, ovšem v Evropě, se blýskla v Saint Etienne zdejší hvězda Christophe Lemaitre, který přes relativně silný protivítr 2.2 m/s zaběhl v kontinentálním měřítku nejrychlejší dvoustovku 20.33.

Přeci jen senátorská kandidatura?
Carl Lewis
uspěl se svou námitkou u odvolacího federálního soudu ve Filadelfii a tím se bývalý vynikající atlet vrátil do hry o senátorské křeslo za Demokraty v osmém obvodu státu New Jersey. Vyhráno však mnohonásobný olympijský šampion rozhodně nemá a jak vtipně poznamenává místní tisk, na dráze absolvuje někdejší sprinter maraton, „který by snad mohl mít rád jen právník“. Případ se totiž z Filadelfie vrací zpět ke státnímu soudci Hillmanovi, který už jednou rozhodl, že Lewis právo kandidovat nemá. Hillman nyní může případ znovu projednat anebo počkat, jak se vyjádří nejvyšší soud New Jersey, ke kterému se demokratický kandidát odvolal současně se soudem federálním.

Reakce stran sporu se diametrálně liší. Mluvčí Republikánů Chris Russell tvrdí, že toto rozhodnutí soudu pouze „zdržuje nevyhnutelné“. Pravdou ale je, že to byla tajemnice guvernéra státu, Republikánka Guadagnová (minule jsme ji omylem označili za muže), která Demokrata Lewise z kandidátky vyškrtla. „Voliči a nikoli stranou zvolený úředník rozhodne, kdo se stane senátorem,“ prohlásil Lewisův zástupce William Tambussi. „Nyní se pan Lewis může soustředit na skutečné problémy směrem k voličům,“ dodal.

Statistiky kolem diamantů a Prorokovy vydařené starty
Na závěr se vraťme ještě k pátečním událostem na dráze, nejprve k Diamantové lize. Jak upozorňuje zpravodajství Alfonze Jucka EME News, čas Yenewa Alamirewa 7:27.26 je nejrychlejší trojkou v květnu vůbec a rekordem na území Asie. Kromě toho se Etiopan stal devátým běžcem historii na této trati s šestnáctým časem.
Na stadion v Dauhá se podle různých údajů dostavilo mezi deseti a patnácti tisíci diváky. To je oproti loňsku nesporný úspěch, ovšem i televizní divák si nemohl nepovšimnout, že valná část z nich nevydržela do závěru.
A do třetice úvodní mítink diamantového seriálu: Jak už jsme v pátek informovali, z devíti vítězů loňského ročníku uspěli v Dauhá pouze čtyři, Tamgho (trojskok), Felixová (400), Chemosová (stýpl), A. Kiprop (DL vyhrál v 1500, v Kataru 800). Zbylá pětice – Jackson (400 př.), Lavillenie (tyč), Cantwell (koule), Malachowski (disk), Thorkildsen (oštěp) – skončila mezi poraženými, ba co víc, jediný Bershawn Jackson si z nich sáhl na bod, když doběhl třetí.

Josef Prorok testoval po zraněních v zimě připravenost na veřejných závodech na své domovské Slavii. Překážkovou třístovku tu zvládl za 36.25 a hladkou pětistovku za 62.33. Podle EME News jde v případě 300 m př. o nejlepší český výkon na této trati, světový čas 34.48 drží od roku 2002 Chris Rawlinson. Jiří Vojtík se představil na 300 metrů, které zaběhl za 33.60.
Výsledky ze Slavie

S využitím EME News

Michal Procházka

Vytisknout