přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

25. července 2011, 15:37

Výkony roku a další pozoruhodnosti víkendu

V uplynulých dnech se především ruští atleti postarali o řádný průvan ve světových tabulkách. Nebyli však sami.

ČEBOKSARY - Národní šampionát Ruské federace byl pro tamní atlety kvalifikačním závodem pro mistrovství světa a jako již tradičně také bohatým zdrojem pozoruhodných výkonů. O jeden z nich se postarala výškařka Anna Čičerová, která si v pátek dala ke svým 29. narozeninám věru hezký dárek, když výkonem 207 cm překonala ruský národní rekord a zařadila se po bok Bulharky Andonovové na třetí příčku historických tabulek za Chorvatku Vlašičovou (208) a další Bulharku Kostadinovou (209). O atak jejího rekordu se Čičerovová navzdory mohutnému přání přihlížejících ani nepokusila. „Trenér mi řekl, že 207 cm je pro dnešek výtečných, a že mám být trpělivá a skočit 210 cm ve správný čas. Teď už vím, že to je možné,“ líčila šťastná skokanka, jíž do Tegu doprovodí Školinová a Slesarenková, které zdolaly 197 cm.

Další dva výkony roku přidaly ještě v pátek Anastasia Kapačinská a Maria Savinovová. 31letá Kapačinská, která je mistryní světa na dvoustovce z Paříže 2003, si na čtvrtce vylepšila osobní maximum na vynikajících 49.35. Pod padesát vteřin pak stlačila svůj výkon i druhá v pořadí, 24letá Krivošapková.
Halová mistryně světa a evropská šampionka z Barcelony Savinovová zase dokázala korigovat o více než vteřinu svůj den starý čas z rozběhů, s nímž vedla tabulky, a posunula jej ve finále půlky na 1:56.95. Ani soupeřky se však nenechaly zahanbit, a tak ani tak výtečný čas, jakým bylo 1:58.03 Kljukaové, na nominaci pro MS zdaleka nestačil. Rychlejší byly Rusanová (1:56.99) a Kostěcká (1:57.17).

Vynikající úroveň měla také dálka. Vládla v ní bývalá čtvrtkařka s osobním rekordem 49.49 z roku 2006 Olga Zajcevová, která ve své nové specializaci předvedla úctyhodnou sérii 6.85, 7.01, 6.96, 6.75, x a 6.95 m. Druhá skončila se 686 cm Kučerenková, třetí pak s 683 cm Pidlužná, která se však do Tegu nepodívá, neboť v této disciplíně obdržela divokou kartu halová mistryně Evropy Klišinová, jež souběžně startovala v Monaku na Diamantové lize a s 679 cm obsadila druhou příčku. 

O sobotní vrchol šampionátu se postarali výškaři. V nabité soutěži hned dva borci překonali 236 cm, přičemž na pokusy byl lepší Alexej Dmitrik Šustova, další dva pak zůstaly jen o dva centimetry níže. Šťastnější z nich byl Uchov, jemuž lepší zápis než ten Silnovův zajistil letenku do Koreje. Až pátý skončil úřadující mistr světa Rybakov, ten však coby obhájce má své místo v nominaci jisté.

Na čtvrtce překážek výrazně zlepšila své letošní maximum mistryně Evropy Natalia Anťuchovová, časem 53.75 však Zuzanu Hejnovou v čele světových tabulek neohrozila. Obdobné se dá říci o 66.05 m oštěpařky Marie Abakumovové v souvislosti s pozicí Barbory Špotákové.

Výsledky 

KASSEL – Větší hrozbou než Abakumovová tak je aktuálně Christina Obergföllová, která se o víkendu na německém národním šampionátu prezentovala navzdory chladnému a vlhkému počasí dalekým hodem do vzdálenosti 68.86 m. Dalším maximem šampionátu zazářila světová rekordmanka v hodu kladivem Betty Heidlerová, která své náčiní poslala do vzdálenosti 76.04. Z ostatních výsledků určitě stojí za zmínku 817 cm dálkaře Sebastiena Bayera, 231 cm výškaře Raula Spanka či 465 cm tyčkařky Martiny Strutzové.

Výsledky   

TALLINN – Na evropském šampionátu juniorů se včera zrodil světový rekord této kategorie. Postarala se o to ruská chodkyně Jelena Lašmanovová, která i přes vysokou teplotu, jež prý dosahovala tropických hodnot, dokázala na trati 10000 m vylepšit šest let staré maximum své krajanky Věry Sokolovové o téměř 12 sekund na 42:59.68. Také švédská tyčkařka Angelica Bengtssonová usilovala o zápis do rekordní listiny, nakonec z toho byl po zdolání 457 cm „pouze“ nejlepší venkovní výkon. Juniorským rekordem zůstává její maximum z letošní haly, které má hodnotu 463 cm.  

Výsledky

 

 

Adam Pražák

Vytisknout