přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

Výkony na asijském šampionátu neoslnily

V čínském Kuang-čou (v angl. Transkripci Guangzhou) se uskutečnilo pětidenní mistrovství Asie v atletice. Výjimečných výkonů jsme se nedočkali.

Asijské mistrovství dle očekávání ovládla armáda čínských sportovců, kteří do své velké vlasti odvezli celkem 47 medailí, z nichž 18 bylo z nejcennějšího kovu. Měřit se s nimi mohli snad jen Japonci se ziskem 12 zlatých a 22 medailí celkem, ostatní země pouze paběrkovaly.

Asi nejsledovanějším atletem šampionátu byl čínský překážkář Liou Siang (Liu Xang), který se letos na podzim vrací do světa velké atletiky po zranění při olympiádě  Pekingu. Bývalý světový rekordman sice na asijském šampionátu zvítězil, nicméně jeho čas 13.50 je daleko za jeho někdejšími, ale i nedávnými možnostmi. Vždyť dvacátého září v Šanghaji běžel o 35 setin rychleji, za což mu patří osmá příčka v letošních tabulkách. Na druhou stranu je třeba říci, že Siang přesně takový výkon od sebe v chladném a deštivém dni očekával, a že naplnil i další cíl, jímž bylo porazit svého největšího domácího rivala Tung Pcheng Š' (Dong Peng Shi). Povedlo se mu to s přehledem o 17 setin.

Prosadila se i vítězka maratonu na MS v Berlíně Süe Paj (Xue Bai). V závodě na 10000 m, v němž soudě dle mezičasů tempo leckdy připomínalo spíše pěší turistiku, vyčkala až do samotného závěru, aby si pak drtivým finišem v posledních 650 m doběhla pro pohodlné vítězství v čase 34:11.14.

Také v mužském oštěpu se radoval závodník oceněný na nedávném světovém šampionátu. Překvapivý bronzový medailista z Berlína Yukifumi Muramaki neměl na asijském kontinentě výraznější konkurenci, a tak mu na vítězství stačilo 81.50 m. Za osmdesát metrů se dostali již jen dva jeho konkurenti, Číňané Čching Po Wang (Qing Bo Wang) a Čchiang Čchin (Qiang Qin).

Za zmínku stojí i soutěž diskařů, která se proměnila v souboj hlavně dvojice íránských borců. Lepší byl nakonec známější Ehsan Hadadi, který po výkonu 64.83 m předčil o 83 cm svého krajana Mohammada Samimiho. Výkony ostatních diskařů zůstaly pod šedesátimetrovou hranicí.  

Celkové výsledky po kliknutí sem.

Adam Pražák

Vytisknout