přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2008, 19:20

Výkon roku? Naprosto neuvěřitelný!

Dělené první místo v kategorii o nejlepší ženský výkon roku získala na prestižním vyhlášení ankety IAAF oštěpařka Barbora Špotáková společně s běžkyní Tiruneš Dibabaovou.

Světová rekordmanka a olympijská vítězka v hodu oštěpem Barbora Špotáková se dnes v Monaku dočkala velmi prestižního ocenění. Co na to svěřenkyně Rudolfa Černého říká, nám přímo z Monaka prozradila bezprostředně po vyhlášení.


foto: Julian Finnley, Getty Images

Jak se cítíte jako novopečená držitelka ocenění „Výkon roku“?

Je to naprosto úžasný, jsem hrozně nadšená. Takovéto ocenění vnímám jako velkou poctu. Největší, jakou jsem kdy získala. V podstatě je to naprosto neuvěřitelný.

O první místo se dělíte s běžkyní Tiruneš Dibabaovou, která letos vládla tratím na 5 000 a 10 000 metrů. Jak nahlížíte na „dělení“ prvního místa?

Já jsem ráda, že to takto vyřešili. Tiruneš Dibabaové si velmi vážím. Hod oštěpem s běžeckými disciplínami se těžko srovnávají. Řekla bych, že i když oba patří do atletiky, skoro jakoby to byly dva odlišné sporty. Proto jsem ráda, že vyhlásili dvě první místa. V případě, že si takovou věc mohou dovolit, je to naprosto super.

Proč myslíte, že by si nemohli dovolit vyhlásit dvě první místa?

Mohou asi cokoliv (s úsměvem), spíš jsem měla na mysli, aby nedošlo v příštích letech třeba k tendencím vyhlašovat zvlášť ceny v technických disciplínách a zvlášť v běžeckých. Ale domnívám se, že to nehrozí. Letos byl rok nabitý zvlášť dobrými výkony, což se také pokaždé nestává,  a nebyl nikdo asi úplně jasný favorit.

Co jste emočně prožívala více, závod ve Stuttgartu, kde jste překonala světový rekord, nebo teď jeho ocenění v Monaku?

Musím se přiznat, že teď si to užívám daleko víc. Ve Stuttgartu bylo všechno moc rychlé, navíc to bylo celkem brzo po úspěchu na olympiádě, která pro mě byla z hlediska pocitů a emocí velmi silná. A teď mi to teprve v podstatě „celé“ došlo. Uzrálo to ve mně a jsem hrozně šťastná. Užívám si to…

Světovými Atlety roku se stali Usain Bolt a Jelena Isinbajevová. Jak byste volila Vy?

Oba dva byli moji favoriti. Přeci jen světový rekord na olympiádě, to už je něco…

Jak jste si užila dva dny s přítelem Lukášem v Monaku?

Galavečer byl skvělý, velká večerní, všichni úplně jinak oblečení než je znáte. Mně šaty pomáhala vybírat vizážistka, zvolili jsme dlouhé, splývavé. Lukáš se zase předvedl ve smokingu a musím říct, že mu to moc sluší.

Co jste stihli ještě před velkým Gala?

Z Prahy jsme odlétali až v sobotu brzy ráno, takže první den jsme spíš odpočívali, udělala jsem pár rozhovorů s novináři a večer jsme vyrazili do "ulic". Byli jsme i v jedné malé hospůdce, kde dělají výborné šneky na provensálský způsob. Lákal mě na ně můj manažer, tak jsme ochutnali. Je to zajímavá zkušenost, ale že bych je musela jíst každý den, to tedy ne.. (s úsměvem). V neděli odpoledne jsme ještě s Lukášem stihli „pěší tůru“ po Monaku, prošli jsme přístav, udělali nějakou tu fotečku s jachtami…(směje se).

 

 

Karolína Farská

Vytisknout